Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Üks suuremaid interneti küberrünnakuid oli ajendatud Minecraftist

Minecraft.
Minecraft. Autor/allikas: Christian Petersen/Getty Images/AFP/Scanpix

Üks maailma suuremaid interneti-vastaseid küberrünnakuid oli ajendatud arvutimängust Minecraft, selgus kohtudokumentidest.

 

2016. aasta oktoobris lõid küberrünnakud üle maailma rivist välja kümneid veebilehti, teiste hulgas Netflixi, Redditi ja Twitteri, vahendas Newsweek.

Kolm USA-s elavat meest - Paras Jha, Dalton Norman ja Josiah White - tunnistasid üles Mirai robotvõrgu (botnet) loomise ja kasutamise nende rünnakute läbiviimiseks. Porkuröride sõnul ei kavatsenud kohtualused aga suurt osa internetist rivist välja lüüa, vaid hoopis saada kasu arvutimängus Minecraft.

Mirai robotvõrk kaaperdas haavatavad internetti ühendatud seadmed nagu veebikaamerad ning koondas need võrku, mida sai kasutada DDoS rünnakute läbiviimiseks, mis koormavad veebilehed ja serverid üle massiivse veebiliiklusega.

Minecrafti siseserverite ülekoormamisega lootsid kohtualused meelitada mängijad enda serveritesse ning selle pealt raha teenida.

Rünnaku kõrgajal kontrollis Mirai enam kui 300 000 häkitud seadet. Uurimise kohaselt mõjutas rünnak aga kuni 185 miljonit seadet.

"Jha ja tema kaaskonspiraatorid nakatasid edukalt sadu tuhandeid internetti ühendatud seadmeid, nende hulgas arvuteid Alaskas ja teistes osariikides, pahavaraga Mirai ning tõmbasid need seadmed suurde robotvõrku," kirjeldatakse USA justiitsministeeriumi avaldatud kohtudokumentides.

Mirai ja Minecrafti seose avalikustas esimesena julgeolekuteadlane Brian Krebs, kelle veebileht oli üks rünnaku ohvritest. Pärast sadu tunde robotvõrgu uurimist kirjutas Krebs tänavu jaanuaris oma blogis, et Mirai algne versioon ründas Minecrafti servereid.

Uues blogipostituses selle nädala kolmapäeval kirjutas Krebs, et Mirai loojad juhtisid DDoS-i vastast ettevõtet, mis loodi rünnaku alla sattunud ettevõtetelt raha välja pressimiseks.

"Nagu tuletõrjujad, kellele makstakse nende enda tekitatud tulekahju kustutamise eest, viisid Jha ja White läbi DDoS-i rünnakuid organisatsioonide vastu ning seejärel pressisid neilt rünnaku peatamiseks raha välja või püüdsid müüa neile ettevõtetele teenuseid, mis nende väitel ainsana suutsid rünnakuid vältida," kirjutas Krebs.

Jha ja White tunnistasid üles ka Mirai robotvõrgu rentimist teistele küberkurjategijatele, kes kasutasid seda enda kavandatud rünnakute läbiviimiseks või nn klõpsupettuste toimepanemiseks, mille abil saaksid ettevõtted pettuse teel reklaamitulusid.

Kohtualustele pole veel karistust määratud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: