Tartu lapsevanemad koguvad allkirju lasteaiatasu külmutamiseks ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tartus on Eesti üks kõrgemaid lasteaia kohatasusid, mis uuel aastal tõenäoliselt veelgi tõuseb ning paari aasta pärast ühtlustuvad kohatasud ka Tartuga haldusreformi käigus liitunud omavalitsustes, kus seni on tasu olnud pea kaks korda väiksem. Rahvaalgatuse korras loodi seetõttu petitsioon kohatasude tõusu peatamiseks. 

Alampalga tõusuga kerkib enamikus omavalitsustes ka lasteaia kohatasu. Tartus on kohatasu määr üks Eesti suuremaid ehk 15 protsenti eelmise aasta alampalgast. See tähendab, et kui veel 2013. aastal oli kohatasu veidi üle 35 euro kuus, siis järgmisel aastal tõuseb see juba 70 ja kahe aasta pärast 75 euroni ühe lapse kohta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lapsevanemaid teeb see murelikuks.

"See on lihtsalt liiga suur. Eriti, et suvekuudel, kui laps ei käi lasteaias, tuleb ikkagi seda kohatasu maksta ja kui laps kaks kuud lasteaias ei käi, siis tuleval aastal on 140 eurot juba lihtsalt nii-öelda tuulde visatud. Selle rahaga annaks lapsega midagi toredat ette võtta küll ju. Arvestades toidukulu ja teatrikulu ja muid kulusid, siis üle 50 euro kindlasti ei tohiks olla," rääkis lapsevanem Kelly Kittus.

Mujal Eestis on tasud valdavalt madalamad. Sealjuures Tartu-lähedastes valdades järgmisel aastal pea poole väiksemad kui linnas: näiteks Luunja vallas 30 ja Tartu vallas 40 eurot.

Opositsiooni ettepanekute kohaselt võiks kohatasudest linnaeelarvesse laekumata jääva raha kompenseerida näiteks plaanitava rattaringluse või tulumaksu arvelt. Kohatasude külmutamiseks vähemalt selle aasta tasemel kogutakse ka allkirju.

"Igal aastal laekub tulumaksu Tartule rohkem kui ette nähtud ja koostatakse lisaeelarve, mis, ma mäletan, eelmisel aastal oli kuus miljonit eurot. Ja sellest summast leida vajalik 300 000 ja peale eurot ei tohiks olla ju mingi probleem," ütles petitsiooni algataja, valimisliidu Tartu Heaks liige Vahur Kollom.

Linnavalitsus lasteaia kohatasude alandamiseks või külmutamiseks hetkel võimalust ei näe. Põhjuseks tuuakse eelkõige soovi lasteaiaõpetajate palka tõsta.

"Nad on meie hinnangul alatasustatud ja võiksid rohkem saada. Ja riik tuleb appi omavalitsustele sellisel juhul, kui lasteaiaõpetaja tasu on vähemalt 980 eurot. Juhul kui Tartu linn ei täida seda tingimust, siis lisaraha ei tule. Teisiti öeldes, kui me selleni ei tõstaks palka, siis tuleks vanematel suure tõenäosusega veel rohkem maksta või siis linnaeelarves midagi väga ringi teha," selgitas Tartu abilinnapea Madis Lepajõe.

Tartu volikogu otsustab kohatasude saatuse neljapäevasel istungil.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: