Alampalga tõus kergitab paljudes kohtades lasteaia kohatasu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lapsed Pärnu Tammsaare lasteaias.
Lapsed Pärnu Tammsaare lasteaias. Autor/allikas: ERR

Ametiühingud ja tööandjad on kokku leppinud, et järgmisel aastal võiks alampalk tõusta seniselt 500 eurolt 540 euroni kuus. Kuna lasteaedade kohatasuks on enamikus Eesti paigus määratud kindel protsent alampalgast, siis tähendab selle tõus ka kohatasu automaatset kerkimist.

Selle aasta algusest kerkis alampalk 470 eurolt 500 euroni ning ühtlasi kergendas see lasteaialaste vanemate kukrut, sest lasteaia kohatasu on valdavalt miinimumpalgaga seotud.

Neljapäeval teatasid ametiühingud ja tööandjad, et on jõudnud kokkuleppele tõsta alampalk tulevast aastast 540 euroni. See tähendab ühtlasi, et uuest aastast kasvab lasteaiatasu enamikus paigus veelgi.

Tallinnas on linnavolikogus 2015. aastal vastu võetud määrusega paika pandud, et vanemal tuleb ühe lapse kuutasuks lasteaias maksta miinimumpalgast 12,2 protsenti moodustav summa. Kui lasteaias on ujula, on kohatasu 13,4 protsenti alampalgast.

Sel aastal on lasteaia kohatasu Tallinnas 61 eurot ja ujulaga lasteaias 67 eurot kuus. Kui alampalk tõuseb 540 euroni, tõuseb kohatasu tallinlastele 65,88 euroni ning ujula puhul 72,36 euroni. Samas katab Tallinna linn sõimerühmaealiste laste toidukulu 1,80 eurot ja lasteaiarühmas käivate laste toidukulu kahe eurot päevas.

Tartu linnavolikogu on kehtestanud lasteaia kohatasuks 15 protsenti alampalgast, kuid seal otsustas linnavolikogu ülemöödunud aastal, et kohatasu ei määrata kehtiva miinimumpalga, vaid eelmise aasta alampalga põhjal.

Tartu linnavalitsuse alushariduse peaspetsialist Kaspar Kreegimäe ütles ERR-ile, et niisugune süsteem on neil käibel tänini. Seega tõuseb järgmisel aastal kohatasu, mis seni oli 70,5 eurot kuus, tuleval aastal 2018. aasta alampalga ehk 500 euro alusel 75 euroni kuus. Summale lisandub toiduraha.

"Söögiraha on iga lasteaia enda otsustada läbi hoolekogu," selgitas Kreegimäe.

Väiksemates kohtades on lasteaia kohatasu sageli lapsevanemale rahakotisõbralikum. Näiteks Paides tuleb lapsevanemal tasuda 7,5 protsenti miinimumpalgast, Kuressaares üheksa protsenti alampalgast, Võrus linnas aga 17 eurot kuus.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: