Harku vald tahab panna endise piirivalvekolledži kompleksi end tagasi teenima ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Harku vald taotleb endale Murastes asuvat endist piirivalvekolledžit ning siseministeerium on nõus selle vallale tasuta andma. Võimalikke tegevusvaldkondi jätkuks ja heas korras kompleksi võiks laiendadagi, kuid selleks peaks ehitama uue tee.

Muraste politsei- ja piirivalvekolledž hõlmab 22 hektarit. Kompleks valmis Euroopa raha toel kümme aastat tagasi ja suleti kaks aastat tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Harku vald taotles kompleksi endale ja siseministeerium nõustus. Vallavanema Erik Sandla kinnitusel tegevust seal jätkub.

"Näiteks jalgpalliklubi soovib omale lisapinda. Meil on erinevad noortelaagrid, siis oleme koostöös Kaitseliiduga kavandanud siin tegevusi ehk teatud osa sellest kompleksist võtab kasutusele Kaitseliit ja ka rahastab selles väärtuses, mis ta kasutab," selgitas Sandla.

Kaitseliit ongi Riigi Kinnisvara AS-ilt ruume lastelaagri jaoks rentinud. Rent oli kallivõitu, arvestades, et sooja vett ja mööblit pole.

"Lapsed said siin ööbida ja pärast koristasime enda järel ära ka kõik. Ja justkui maksime ainult oldud aja eest siin. Minu arust oli see 500 euro ümber pluss käibemaks," rääkis Kaitseliidu Harju maleva noorte juht Silva Kiili.

Vald plaanib rajada kolledži territooriumile spordiväljakuid ning panna kompleks end tagasi teenima. Laskesuusatajad võiks sisetiire kasutada lasketreeninguks, korvapalliliit olevat huvi tundnud väliväljakust. Olemas on konverentsikeskus.

"Me ikka arvestame, et saame selle ka teenima panna, mitte et ta oleks ainult kuluobjekt," ütles Sandla.

Kuid ületada tuleb kaks tõket. Üks neist on see, kuidas kompleksi rahastamises erinevate huviliste vahel kokku leppida. Järgmisel aastal plaanib vald kolledžisse paigutada 300 000 eurot, millele Kaitseliit lisab 60 000. Siseministeeriumil kulus piirivalvekooli ülalpidamiseks tunduvalt rohkem.

"Koos kõikide inimestega, kes seal pakkusid erinevaid teenuseid, oli suurusjärk 600 000 kuni 800 000 eurot aastas," ütles siseministeeriumi varade asekantsler Riho Kuppart.

Teine kitsaskoht on juurdepääsutee - see viib läbi looduskaitseala ja seda ei saa laiendada. Uue tee ehitus aga on kallis.

Juurdepääsu küsimus oli ka üks põhjusi, miks siseministeerium piirivalvekooli laiendada ei saanud.

"Selle tee maksumus on orienteeruvalt kolm miljonit eurot. See on kallis ja me kunagi lootsime, kui riik siia oleks jäänud, et me oleks saanud seda koostöös riigiga teha," rääkis Sandla.

"Siseministeerium ja sisekaitseakadeemia kaalusid väga tõsiselt hoopis vastupidist protsessi - viia Murastesse hoopis rohkem meie väljaõppest. See toimus 4-5 aastat tagasi. Ja leitigi, et üks piirangutest, mis meile üldse ei meeldinud ja ei sobinud, oligi tee," ütles Kuppart.

Kolledži osa on ka teenistuskoerte keskus. Seal on tänagi asukaid, kelle puhul on raske aru saada, kas neile meeldib, et seal elu käib või pigem vastupidi. Kui valitsus märtsiks otsustab, et Harku vald saab kogu kompleksi endale, võivad koerad esialgu sinna jääda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: