Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soul arestis Põhja-Korea sanktsioone rikkunud laeva

Lõuna-Korea lipp.
Lõuna-Korea lipp. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Lõuna-Korea teatas reedel, et arestis Hongkongis registreeritud laeva, mis väidetavalt laadis oktoobris naftat Põhja-Korea laevale ja rikkus sellega ÜRO sanktsioone.

Soul usub, et Lõuna-Korea sadamalinnast Yeosust teele asunud laev Lighthouse Winmore laadis 19. oktoobril rahvusvahelistes vetes Põhja-Korea laevale 600 tonni naftat, ütles Lõuna-Korea välisministeeriumi ametnik.

Laeva prahtis Taiwani firma Billions Bunker Group. Laev külastas 11. oktoobril Jaapanit, võttis sealt peale naftat ja pidi reisikava järgi sõitma Taiwani, kuid laadis naftast 600 tonni laevale Sam Jong 2. Hiljem laadis Lighthouse Winmore naftat väidetavalt veel kolmele Põhja-Korea laevale.

Ametniku sõnul läksid Lõuna-Korea ametnikud laeva pardale ja intervjueerisid selle meeskonda, kui laev 24. novembril Yeosusse naasis. Meeskonna 25 liikmest 23 on hiinlased ja kaks birmalased.

Toll arestis laeva 22. detsembril pärast seda, kui ÜRO kehtestas Põhja-Koreale uued sanktsioonid, mis lubavad arestida ja läbi vaadata Põhja-Koreale keelatud kaupu eksportinud laevu. Meeskonnaliikmed on vahi all, kuid neil lubatakse uurimise lõppemise järel lahkuda.

USA rahandusministeerium kehtestas novembris sanktsioonid kuuele Põhja-Korea laevandus- ja tarnefirmale ja 20 nende laevale. Lisaks avaldas ministeeriumid fotod laevast, mis võis laadida 19. oktoobril Põhja-Korea laevale naftat.

Hiina eitab Trumpi süüdistust Põhja-Koreale nafta tarnimisest

Hiina lükkas reedel tagasi USA presidendi Donald Trumpi süüdistuse, et lubas ÜRO sanktsioonidest hoolimata laadida naftat ühele Põhja-Korea laevale.

"TEOLT TABATUD - väga pettunud, et Hiina lubab naftal Põhja-Koreasse minna," ütles Trump neljapäeval Twitteris. "Põhja-Korea probleemile olla kunagi sõbralikku lahendust, kui sellised asjad jätkuvalt juhtuvad," lisas ta.

Hiljem ütles Trump ajalehele New York Times, et nägi väidetavalt toimunu kohta uudist telekanalist Fox News.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja ütles reedel vastuseks Trumpi väitele, et teade Hiina laevast, mis olevat ühele Põhja-Korea alusele naftat laadinud, ei vasta tõele.

Ta lisas, et Peking ei luba "oma kodanikele ega kompaniidele tegevust, mis rikub ÜRO resolutsioone".

"Minu arvates ei aita meedia kaudu alusetu lärmi tõstmine kaasa vastastikuse usalduse ja koostöö tõhustamisele," sõnas ta.

Lõuna-Korea ajaleht Chosun Ilbo teatas sel nädalal anonüümseks jäänud ametnikele viidates, et Hiina laevad on alates oktoobrist toimetanud naftat Põhja-Korea alustele umbes 30 korda.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: