Vihmase suve ja pehme talve tõttu on metsatöösturid hädas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: SCANPIX / POSTIMEES

Läti kriisinõukogu kuulutas eile metsaraie sektoris välja katastroofiolukorra, sest üleujutuste tõttu pole võimalik metsa üles töötada. Sajuse suve ja sügise ning pehme talve tõttu pole Eesti metsatööstuse olukord parem.

Metsaettevõte Rüütel & Rüütel juht Raimo Rüütel ütles "Aktuaalsele kaamerele", et masinad on seisnud juba mitu kuud. "Ja suurem mure on nagu meeskonna kooshoidmisega. Meestele töö leidmine, et mehed laiali ei jookseks," lausus Rüütel.

Eesti suuruselt teine saeveski Toftan hangib tooraine valdavalt Kagu-Eesti ja Ida-Läti metsadest. Ettevõtte juht Martin Arula ütles, et metsades pole viimasel kümnendil veel nii keerulisi ilmaolusid olnud.

"Oli väga vihmane suvi, sellele järgnes vihmane sügis ja talv pole ka paraku senimaani pole tulnud. Olukord keeruline aga metsamehed ja terve sektor on selliste olukordadega üheltpoolt harjunud, mitte küll nii pikalt, selles mõttes katastroofi hõngu veel ei ole," kirjeldas Arula olukorda.

Euroopa suurima puidugraanulite tootja Graanul Investi omanik Raul Kirjanen ütles, et ettevõte töötab praegu miinimumkogustega. Päris paljud tehased seisavad, kuid inimesi ei ole veel sundpuhkusele saadetud.

RMK-st öeldi "Aktuaalsele kaamerale", et riigimetsas on suudetud töö nõnda korraldada, et ilmastikust sõltuvad kahjud oleksid minimaalsed. Üle Eesti on aga ka ridamisi koostootmisjaamasid, mis kasutavad elektri ja toasoojatootmiseks samuti puiduhaket.

Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees Mikk Link rääkis, et olukorda on arutatud, kuid ei ole seni veel kriisiolukorda välja kuulutanud. "Aga kui nii jätkub, siis me oleme valmis seda tegema. Praegu veel lootus on sest tavaliselt kõige külmemad kuud on jaanuar-veebruar."

Keskkonnaminister Siim Kiisleri sõnul riik metsamehi toetada ei saa ja selleks pole ei fonde ega raha. "Eesti meil üldiselt ei ole selliseid mehhanisme, siin on ka Läti ja Eesti erinevus. Tavaliselt sellistes olukordades eeldame seda, et ettevõtjad arvestavad selliste keeruliste olukordade ja selliste riskidega."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: