Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erametsades vähenesid aasta teises pooles müügimahud ligi poole võrra

Foto: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) teenis vaatamata viletsale ilmale eelmisel aastal 51,7 miljonit eurot kasumit, mis on läbi aegade parim tulemus. Erametsades vähenesid müügimahud eelmise aasta teises pooles aga ligi poole võrra.

Keerulised ilmatikuolud jätsid eelmisel aastal ka RMK majandustulemustele oma jälje, sest märg mets võimaldas tööd teha vaid sobivatel lankidel. Puitu suudeti müüa 3,8 miljonit kuupmeetrit, mida on varasema aastaga viie protsendi võrra vähem. Suurem kasum saavutati toormenappusest tingitud hinnatõusust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Puidu hind kajastub selles kogu teenitud tulus ja kasumis. Natuke küll aasta varasemaga võrreldes meil maht oli väiksem, aga see viis protsenti keskmist hinnatõusu ja kvaliteeditõusu ehk siis väljatulekus palkide osakaal ka tõusis. Nii et kallimat sortimenti rohkem," selgitas RMK puiduturustusosakonna juhataja Ulvar Kaubi.

Üle 50 miljoni euro teeniti kasumit ka 2016. aastal, kuid siis ulatus puidumüük nelja miljoni kuupmeetrini.

Riigimetsaga võrreldes ei läinud nii hästi erametsades, kes kuulutasid välja erakorralise olukorra.

"Praegu on puidumüügimahud viimasel poolaastal kukkunud. Keskühistu Eramets näitel viimase poolaasta mahud on 35 protsenti väiksemad, kui ülemöödunud aastal. Ja teine selline ettevõte on Eesti Puidumüügikeskus. Seal on lausa kolmas kvartal eelmine aasta kolmandiku võrra kukkunud ja neljas kvartal 50 protsenti võrreldes ülemöödunud aastaga," rääkis Erametsaliidu juht Mikk Link.

Rasket aastat metsa- ja puidutööstuses aitasid üle elada eelnevalt kogutud laovarud.

"Jäime pinnale, kes jäi kahjumisse, kes suutis enam-vähem hakkama saada. Kindlasti on kasumid oluliselt väiksemad. Ja tegelikult mõju ei ole veel läbi - töötleva tööstuse pool hakkab nüüd toormehinnatõusust tekkivat mõju alles nüüd, 2018 alguses tundma," selgitas Eesti Metsa- ja Puidutööstuse LIidu tegevjuht Henrik Välja.

Mullu raiuti Eestis metsa ligi 10 miljonit tihumeetrit, mida on miljoni tihumeetri võrra vähem kui 2016. aastal, pakkus Kaubi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: