X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lavrov: Iraani tuumaleppe muutmine mõjutaks kõnelusi Põhja-Koreaga

Venemaa välisminister Sergei Lavrov.
Venemaa välisminister Sergei Lavrov. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Iraani tuumaleppe muutmine mõjutaks halvasti dialoogi Põhja-Koreaga, sest annaks Pyongyangile võimaluse kahelda Washingtoni lubaduste pidavuses, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov.

"Kui Kim Jong-unilt nõutakse tuumaprogrammi lõpetamist lubadusega tühistada vastutasuks sanktsioonid, siis just nimelt seesama kätkeb maailmakogukonna ja Iraani kokkuleppes," meenutas Lavrov aastapressikonverentsil Moskvas.

"Ja kui praegu heidetakse see kokkulepe kõrvale ja Iraanile öeldakse: "Jää oma lubaduste piiresse, meie aga toome sanktsioonid tagasi," siis seadke end Põhja-Korea olukorda. Neile lubatakse sanktsioonide kaotamist vastuseks tuumaprogrammist loobumisele. Noh, loobuvad, aga sanktsioone ei tühista keegi," rõhutas ta.

Lavrov ei välistanud ka teist võimalust: "Saavutatakse see kokkulepe Põhja-Koreaga, aga siis USA järgmisel hommikul ütleb: me oleme oma sõna peremehed, anname sõna, võtame sõna".

Süüria opositsiooni esindatus puudulik

Lavrov ütles pressikonverentsil ka, et ta ei näe olulist erinevust USA eelmise presidendi Barack Obama ja praeguse presidendi Donald Trumpi administratsiooni Süüria-poliitikas.

"Obama ja Trumpi administratsooni poliitikas ilmselt põhimõttelisi erinevusi ei ole. Sellepärast et kahjuks nii ühel kui teisel juhul näeme mitte püüdlust tüli võimalikult kiiresti summutada, vaid aidata neid, kes tahaks astuda tegelikke samme Süüria poliitilise režiimi väljavahetamiseks," sõnas ta.

Samuti leidis välisminister, et Süüria olukorra lahendamise läbirääkimised Genfis ei ole piisavalt esinduslikud Süüria opositsiooni esindatuse osas.

"ÜRO julgeolekunõukogu otsuses nr 2254 on öeldud, et läbirääkimistel peab osalema valitsus ja kõige laiem valik opositsiooni. Genfis aga... on esindatud mitte kõige laiem, ütleksin isegi üldse mitte lai osa opositsioonist," ütles Lavrov esmaspäeval.

Ta meenutas, et Genfi läbirääkimistel osaleb peamiselt nn Süüria välisopositsioon.

Sotši kavandatud Süüria rahvusliku dialoogi kongressi eesmärk on kaasata kodusõja poliitilisse lahendamisse ehk poliitilisse protsessi ka Süürias endas asuva opositsiooni esindajad, sh otseselt tülis osalevate hõimude esindajad, lisas Lavrov. Kongress on planeeritud 29.-30. jaanuarile.

Sotšis Süüria rahvusliku dialoogi kongressi ettevalmistamisel tuleb välisministri sõnul arvestada kurdide huve. "Loomulikult on kurdid Süüria rahvuse osa ja nende huvisid tuleb arvestada töös, mida me praegu teeme, sh Süüria rahvusliku dialoogi kongressi ettevalmistamisel," ütles Lavrov.

Allikas: Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: