Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola andis enda sõnul EL-ile tähtajaks vastused kohtureformide kohta

{{1521618240000 | amCalendar}}
Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans.
Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Poola valitsevad konservatiivid teatasid teisipäeva õhtul, et andsid Euroopa Liidule keskööl lõppenud tähtajaks vastused Varssavi vastuoluliste kohtureformide kohta.

Brüssel käivitas 20. detsembril Varssavi suhtes seoses "süstemaatiliste ähvardustega riigi kohtuvõimu iseseisvuse aadressil" enneolematu rikkumismenetluse ning andis reageerimiseks kolm kuud.

"Pean veel kord rõhutama: tähtaeg on täna," ütles Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans teisipäeval. "Poolakatel on vastamiseks aega täna õhtuni. Ootame innukalt nende vastust."

Timmermans lisas, et komisjon analüüsib Poola vastust ja aprillis otsustavad liikmesriikide ministrid, kas Varssavi on "astunud soovitud samme või mitte".

Poola välisministeerium teatas avalduses, et on "esitanud seoses Euroopa Komisjoni vastuväidetega selgitused".

Kohtusüsteemi reform "vastab avalikkuse ootustele ja lahendused ei erine neist, mis on teistes EL-i riikides vastu võetud", teatas ministeerium.

"Poola kinnitab pühendumust vaidluse efektiivsele lahendamisele Komisjoniga ja on teatanud valmisolekust jätkata kõnelusi vastastikku rahuldava lahenduse leidmiseks," lisas välisametkond.

EL-i nõudmiste täitmata jätmisel võib Poolat vastavalt bloki alusleppe seitsmendale artiklile oodata EL-i nõukogus hääletus hääleõiguse äravõtmise üle.

Timmermans ütles detsembris, et Poolas viimase kahe aasta jooksul vastu võetud 13 seadust on loonud olukorra, kus valitsus "saab süstemaatiliselt sekkuda kohtuorganite koosseisu, võimu, juhtimisse ja toimimisse".

Poola peaminister Mateusz Morawiecki andis märtsi esimeses pooles Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga kohtudes talle üle 96-leheküljelise dokumendi kohtureformide üksikasjadest.

Timmermansi sõnul jõudsid EL-i ministrid teisipäeval üksmeelele, et Morawiecki esitatud valge raamat "ei olnud vastus" Euroopa muredele. "See valge raamat esitab taas Poola positsioonid," lausus ta.

Poola dokumendis hoiatatakse, et sanktsioonid võivad luua "ohtliku pretsedendi" EL-i liikmesriikide suveräänsuse õõnestamiseks ja viia "Euroopa-vastaste meeleolude tugevnemisele".

Poola välisminister kaitses kohtureformi

oola kahetseb Euroopa Liidu samme Varssavi vastu, kuid riigi on õigus rakendada oma kohtusüsteemis rahva oodatud muudatusi, ütles Poola välisminister kolmapäeval.

"Me kaitseme oma õigust viia oma justiitssüsteemis läbi reforme vastavalt Poola rahva ootustele," ütles Jacek Czaputowicz parlamendi iga-aastasel välispoliitika istungil.

Poola kohtureformid ei "riku demokraatliku seadusliku korra printsiipe... vaid tugevdavad neid", lisas ta.

EL-i nõudmiste täitmata jätmisel võib Poolat vastavalt bloki alusleppele oodata EL-i nõukogus hääletus hääleõiguse äravõtmise üle. Näiteks Ungari on lubanud, et kaitseb Poolat hääletusel ning paneb mis tahes hääleõiguse äravõtmisele veto. Oma vastuseisu Poola karistamisele on väljendanud ka Balti riigid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: