Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaupo Meiel: Eesti riik paremaks. 1. osa – suitsud ja aktid

Foto: ERR

Eesti Vabariik oleks parem, kui meil oleks vähem suitsu ja rohkem alastipilte, leiab Kaupo Meiel Vikerraadio päevakommentaaris.

1930. aasta 22. jaanuari Postimehe esilehel ilmus aktsiaseltsi Sirena pooleküljeline reklaam pealkirjaga „Meie deklaratsioon“. Reklaam teatas järgmist:

„Oleme avanud oma tubakavabriku, mis on rajatud moodsa tubakatehnika viimastele saavutustele. Meil on rikkalik ladu lehttubakaid mitmesugustest maadest ja igasuguses headuses. Kõige pealt tahame eriti rõhutada, et meie kaup on esimese järgu headusega. Selle poolest võtame endi peale täieliku vastutuse. Meie ei kavatse rajada oma tegevust liialdatud ja kallile reklaamile, vaid selle asemel tahame anda oma lugupeetud tarbijaskonnale tõesti häid paberosse ja tubakaid, olles veendunud, et edu oleneb vaid kauba kõrgest headusest.“

Ligi 90 aastat on selle reklaami ilmumisest mööda läinud ning unustuse hõlma on vajunud nii Sirena oma paberossidega Rokoko, Bene, Boy ja Torn kui ka sigaretireklaamid kui sellised.

Praegune maailma suurim tubakatootja Philip Morris International alustas ometi uue reklaamikampaaniaga, mis – samuti kui Sirena puhul – sisaldab jõulist deklaratsiooni, kuid hoopis teistsugust kui ühelt sigaretifirmalt ootaks. Philip Morrise manifest on nüüd „Designing a Smoke-Free Future“ ehk tõlkes „Kujundame suitsuvaba tulevikku“.

Philip Morrisele kuulub 15 sigaretimarki, sealhulgas Marlboro, neil on kodulehekülje andmeil 48 tootmisüksust 32 riigis, umbes 80 000 töötajat ja 150 miljonit klienti. Radikaalsena tunduvat suunamuutust nimetab ettevõte ise dramaatiliseks otsuseks, mis on põhjustatud sellest, et miljonid suitsetajad otsivad sigarettide suitsetamisele vähem kahjulikku, aga samal ajal rahuldustpakkuvat alternatiivi, ning Philip Morris lubab neile selle valiku anda.

Ühiskond ootab tubakaettevõttelt vastutustundlikkust, teatab Philip Morris, ja just nõnda nad suitsuvaba tulevikku kujundades käituvadki.

Esimese hooga võib tubakahiiglase deklaratsioon tunduda sama ootamatu nagu ajakirja Playboy 2015. aastal tehtud otsus loobuda paljaste naiste piltide trükkimisest. Aga tegelikult on Philip Morrise kaasajastamine vältimatu samm selleks, et ellu jääda ja jätkuvalt tulu teenida. Playboy tõi selsamal põhjusel alastipildid pärast vähem kui kaheaastast pausi ajakirja tagasi.

Suitsuvaba tulevik ei tähenda suitsetamise kadumist. Tegevus kui selline jääb alles aastakümneteks, aga vahendid muutuvad. Suitsuvaba tulevik tähendab Philip Morrise tõlgenduses seda, et suitsetamisega ei tohiks peagi enam kaasneda tubaka- ja sigaretipaberi põlemisest tekkivat vingu, nikotiinikoguse saaks kätte näiteks e-sigaretist või muust analoogsest tarvikust, mis ühtlasi ei lase harjumuspärasel tegevusel katkeda.

Suitsuvabasid vidinaid aitavad Philip Morrise koduleheküljel reklaamida kirju koolibri ja targa näoga habemik teadlane.

Niisiis jääb Philip Morrise tegevusala üsna samaks, ühiskonnale antakse positiivse sisuga sõnum ja lõppkokkuvõttes käiakse lihtsalt muutuva aja ja muutuvate inimestega ühte sammu.

Eesti Vabariigi juubeliaastal peab igas jutus käsitlema meie riiki ja inimesi. Analoogiaid sigaretitootjaga pole vaja kaugelt otsida, sest kursimuutuse või vähemalt rebrändingu mõtted kerkivad Eestis esile sama järjekindlalt kui tõuseb ja loojub Päike. Näiteks juba ei tea mitmendat korda kütab avalikus ruumis kirgi hümni teema ja küll tulevad taas jutuks riigilipu muutmine ning presidendivalimiste korra reformimine ja riigikogu koosseisu vähendamine.

Kui suhtuda riiki kui institutsiooni, mida saab juhtida kui edukat ettevõtet, tasuks eeskuju võtta nii Philip Morriselt kui ka Playboylt.

Sedastan: Eesti Vabariik oleks parem, kui meil oleks vähem suitsu ja rohkem alastipilte. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: