Tarand: loomulikult on Ždanoka KGB agent

Tatjana Ždanoka.
Tatjana Ždanoka. Autor/allikas: LETA/Scanpix

Euroopa Parlamendi saaadiku Indrek Tarandi sõnul on Lätist valitud europarlamendisaadik Tatjana Ždanoka loomulikult KGB agent.

Vastuoluline poliitik Tatjana Ždanoka, kes juhib erakonda Läti Venelaste Liit, plaanib märtsis Euroopa Parlamendist lahkuda ja loodab kandideerida riiklikel parlamendivalimistel oktoobris. Selleks peab ta aga võitma Läti riiki, et tunnistada põhiseadusvastaseks piirang, mis keelab endistel kommunistidel parlamenti kandideerida, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Ždanoka on tõenäoliselt Valdis Dombrovskise kõrval üks tuntumaid Läti poliitikuid Eestis. Eelmise nädala lõpus teatas Ždanoka, et on Euroopa Parlamendile esitanud lahkumisavalduse ja plaanib lähiajal naasta Lätti. Ta loodab erakonda juhtida eelolevatel seimi valimistel, aga tema osalemine sõltub konstitutsioonikohtust, kes peab kõigepealt tema kandideerimise seaduslikkuse üle otsustama.

Seimi valimisseadus keelab valimistel osaleda inimestel, kes kuulusid peale 13. jaanuari 1991 kommunistlikkusse parteisse või nõukogudemeelsesse interliikumisse. Kuivõrd Ždanoka kuulus kommunistlikkusse parteisse ka peale nimetatud kuupäeva, otsustab konstitutsioonikohus tõenäoliselt tema kandideerimise vastu.

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom ütles, et Läti valimisseadus on ebaeuroopalik.

"Ma usun, et see ei ole väga euroopalik, kui võttas arvesse, et ligi neljandik Euroopa parlamendist on vist kommunistid. Meil on siin kaheksa kommunistliku partei esindajad ja nii mõnigi meie eurovolinik jääks määramata, kui selline piirang oleks kehtestatud," märkis Toom.

Toomi sõnul on Ždanoka Läti saadik, kes on valitud venekeelsete Läti kodanike poolt Euroopa Parlamenti, üks tema põhiline teene on see, et hallipassi omanikud saavad viisavabalt liikuda Schengeni viisaruumis.

"Ždanoka on Eesti meedias muidugi suurem koletis kui ta tegelikult on ja siin Euroopa Parlamendis ma vaigistan oma väikse näpuga kui vaja on. Ta ei ole mingi hull asi. Loomulikult on ta KGB agent, Brežnevi ajal Prantsusmaal õppinud nõukogude teadlane. Kui ta soovib minna Läti poliitikasse, siis see on kiiduväärt," arvas Tarand.

Ždanoka valiti esimest korda europarlamenti 2004. aastal ning nüüd teenib ta seal kolmandat koosseisu järjest. Teda tuntakse kõige Kremli-meelsema saadikuna parlamendis. Ta on avalikult toetanud Krimmi annekteerimist, Venemaa sekkumist Süürias ja Venemaa toetust Assadi režiimile.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: