Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Väejuht: NATO adub Venemaad strateegilise võistlejana

USA Euroopa vägede juhataja kindral Curtis Scaparrotti, kes on samal ajal ka NATO Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja (SACEUR).
USA Euroopa vägede juhataja kindral Curtis Scaparrotti, kes on samal ajal ka NATO Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja (SACEUR). Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Venemaa on võtnud tagasi NATO strateegilise võistleja seisuse ja see on üks põhjusi, miks NATO peab oma strateegiat kohandama, ütles kolmapäeval NATO Euroopa väe ülemjuhataja USA kindral Curtis Scaparrotti.

"Meie strateegiat mõjutab Venemaa naasmine strateegilise võistlejana, Aafrika ja Lähis-Ida stabiilsuse järjekindel vähenemine, samuti terrorism," ütles ta pressikonverentsil pärast NATO sõjalise nõukogu istungit Brüsselis peastaabiülemate tasemel.

Tema sõnul on maailma julgeoleku olukord uute tehnoloogiate levimise tõttu kiiresti muutumas.

Scaparrotti sõnul tuleb NATO-l pingutada, et Venemaa sellest mitmes sõjalises valdkonnas mööda ei jõuaks. "On valdkondi, kus me juhime, kuid kui mitte midagi teha, siis viie aasta pärast me kaotame juhtkoha," ütles ta.

Sõjalise komitee esimees Tšehhi kindral Petr Pavel märkis, et Venemaa on väljakutse NATO julgeolekule. Ta selgitas, et NATO seirab Venemaa elavnemist mitmes ilmajaos, sealhulgas mainis ta Krimmi ja Ida-Ukraina sündmusi, Süüriat ja Vahemere piirkonda tervikuna.

Paveli sõnul esineb Venemaa NATO-le võrdse võistlejana ja seepärast seiratakse Vene väe tegevust, kaasa arvatud selle moderniseerimist kiivalt.

Scaparrotti valmistub kohtuma Vene ülemjuhatajaga

Scaparrotti ütles kolmapäeval, et valmistatakse ette tema kohtumist Vene kindralstaabiülema Valeri Gerassimoviga.

"Vestlesime kindral Gerassimoviga septembris ja leppisime kokku kohtumises. Praegu valmistatakse seda ette," ütles ta Brüsselis pressikonverentsil.

Scaparrotti mainis, et üksikasjad edastatakse hiljem.

Tema sõnul keskenduvad läbirääkimised NATO ja Venemaa sõjalise tegevuse läbipaistvuse tagamisele. "Peame veenduma, et keegi ei tee närvilisi samme ega anna olukorrale väärhinnanguid," ütles Scaparrotti.

Kohtumist oodatakse jaanuaris. BuzzFeed edastas 8. jaanuaril, et sedalaadi üliharv kohtumine on kavas korraldada Bakuus.

NATO külmutas suhted Venemaaga 2014. aastal, alates 2017. aastast on olukord hakanud sulama.

Allikas: Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: