Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Zimbabwe hakkab arutama valgetele farmeritele kompensatsiooni maksmist

President Emmerson Mnangagwa (vasakul) ja endisest õhuväekindralist põllumajandusminister Perence Shiri.
President Emmerson Mnangagwa (vasakul) ja endisest õhuväekindralist põllumajandusminister Perence Shiri. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Zimbabwe valitsuse värske dokumendi kohaselt on Hararel kavas luua eriline tribunal, mis hakkab kompenseerima valgenahalistele farmeritele neilt omal ajal jõuga ära võetud maad ning lahendada ka muid teemaga seotud küsimusi.

Alates 2000. aastast asus president Robert Mugabe ellu viima kampaaniat, millega võeti riiki alles jäänud valgenahalistel farmeritelt põllumajandusmaad, mis tükeldati ja jagati seejärel mustanahalistele Mugabe toetajatele. Kampaaniat viisid läbi võimupartei ZANU-PF aktivistid, kes kasutasid valgete farmerite minema kihutamiseks sageli ka vägivalda, vahendas Reuters.

Mugabe kampaania pälvis lääneriikidelt teravat kriitikat, kuid veelgi olulisem tagajärg oli see, et Zimbabwe majandust tabas toimivate farmide lõhkumise ja oskustega juhtide ning tõõjõu lahkumise tõttu ulatuslik kriis, millest riik pole tänaseni taastunud.

Pärast novembris toimunud võimupööret on uue presidendi Emmerson Mnangagwa valitsus vahepealset poliitikat otsustavalt muutma hakanud ning osa valgeid farmereid on oma maa ka juba tagasi saanud.

Ajaleht Herald näiteks kirjutas 13. detsembril, et endisest õhuväekindralist uus põllumajandusminister Perence Shiri rõhutas oma avalduses, et "Zimbabwe farmides tuleb tagada vaieldamatu terve mõistus". Neid, kes ebaseaduslikult hõivatud põllumajandusmaad aga ei vabasta, tabab ministri sõnul "seaduse raev".

Reuters tegi detsembri lõpus ka põhjaliku reportaaži, kuidas üks valge farmer oma maa tagasi sai ja kuidas kohalikud tema naasmist rõõmuga tervitasid.

President Mnangagwa osaleb Davosi majandusfoorumil

President Mnangagwa aga teatas neljapäeval, et osaleb järgmisel nädalal Davosi majandusfoorumil eelkõige selleks, et kinnitada investoritele, et riik on turvaline ja "äritegemiseks avatud" (inglise keeles "open for business" - Toim.)

Riigipea rõhutas ametnikele ja ettevõtjatele peetud kõnes, et ta soovib majandusfoorumil osalejatele selgeks teha, et Zimbabwe majandus ei ole enam muust maailmast eraldatud saar.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: