Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL tunneb muret Rumeenias kavandatava kohtureformi pärast

Juristid Bukaresti kohtuhoone ees reformi vastu meelt avaldamas.
Juristid Bukaresti kohtuhoone ees reformi vastu meelt avaldamas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Liit väljendas kolmapäeval muret Rumeenias kavandatava vastuolulise kohtureformi pärast, öeldes, et see on tagasiminek võitluses korruptsiooniga.

"Me jälgime Rumeenia viimase aja arengut murega," ütlesid Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja asepresident Frans Timmermans ühisavalduses. "Rumeenia kohtusüsteemi sõltumatus ja suutlikkus võidelda tõhusalt korruptsiooniga on tugeva Rumeenia nurgakivid Euroopa Liidus."

Kümned tuhanded rumeenlased avaldasid eelmisel nädalavahetusel meelt kavandatava seaduseelnõu vastu, sest see raskendab kohtumõistmist korruptsioonijuhtumite üle kõrgetel ametikohtadel ja kärbib Rumeenia korruptsioonitõrjebüroo (NAD) volitusi.

Muudatused näevad ette avalike avalduste keelamist juurdluste ja kohtuprotsesside kohta ning sisaldavad ettepanekut lubada kahtlusalustel viibida tunnistajate ütluste andmise juures.

Rumeenia jäeti pärast 2007. aastal Euroopa Liiduga ühinemist jälgimise alla, et tagada võitlus korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevusega. Seire oli kavandatud kolmeks aastaks.

Brüssels on hoiatanud Rumeeniat, et riik ei tee kuritegevuse ja korruptsiooniga võitlemiseks ning oma õigussüsteemi EL-i standarditele lähendamiseks piisavalt.

Euroopa Komisjon hoiatas novembris iga-aastases raportis, et Rumeeniat ähvardab oht libiseda tagasi EL-iga liitudes antud reformilubaduste asjus, ning tõi kohtusüsteemi sõltumatuse välja "püsiva mureallikana".

Junckeri ja Timmermansi sõnul ei ole arengud pärast raporti avaldamist mingil viisil vähendanud muret kohtureformi üle. "Komisjon kutsub Rumeenia parlamenti valitud kurssi ümber vaatama, avama seda kooskõlas komisjoni soovitustega debatile ja looma edasiliikumiseks laiapõhjalist konsensust," seisis ühisavalduses.

Komisjon hoiatas "tagasilibisemise eest" ja lubas analüüsida justiitsseadust, karistusseadustikke ja huvide konflikti ning korruptsiooni puudutavaid seadusi, et määrata kindlaks nende mõju jõupingutustele "kaitsta kohtusüsteemi sõltumatust ja võidelda korruptsiooniga".

Rumeenia vasakpoolne valitsus on reformiplaane kaitsnud, korrates oma pühendumust õigusriigile ja korruptsioonivastasele võitlusele. Valitsevate sotsiaaldemokraatide esimees Liviu Dragnea saatis kolmapäeval Junckerile ja Timmermansile kirja, väljendades muret "vale viisi pärast, kuidas Euroopa Komisjoni reformidebattide läbipaistvusest informeeriti".

"Euroopa Komisjoni soovitusi on arvestatud" kohtureformis, seisab kahasse Rumeenia senati presidendiga allkirjastatud kirjas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: