Elisa juht: Niinistö olgu pigem natuke igav president, kloune on piisavalt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Elisa Eesti juht, soomlane Sami Seppänen ütles, et kui uuesti ülekaalukalt Soome presidendiks valitud Sauli Niinistö on tasakaalukas ja tark, siis olgu ta pigem natuke igav president. Kloune on Seppäneni sõnul piisavalt.

Seppänen rääkis ETV saatele "Ringvaade" antud intervjuus, et Sauli Niinistö sobib presidendiks, sest ta on väga kompetentne ja pika karjääriga poliitik, kes on riigile raskel ajal olnud ka rahandusminister.

"Ta on väga asjalik. Tal on väga hea huumor ja arvan, et eriti järgmisel perioodil ta avaneb veel rohkem. Ta on ikkagi mõtleja ja tal on väga hea sõna. Arvan, et ta võtab riigiisa rolli päris palju," rääkis Seppänen.

"Soomes on huvitav olukord - koalitsioon nibin-nabin ja mitte väga soliidne ja siis on meil president, kes sai natuke vähem kui kaks miljonit häält ja kes ise arvab, et presidendil ei peaks nii palju powerit [ingl.k. - võimu] olema," lisas ta.

Vastates saatejuhi küsimusele, kas Niinistö liiga igav president pole, ütles Seppänen, et kloune on piisavalt.

"Lendad siit 8-10 tundi, saad teistsuguse presidendi. On piisavalt kloune. New York Times kirjutas rohkem Niinistö koerast kui temast endast. Kuidas nende enda valijad eelmine kord õnnestusid, ma ei tea. Olgu ta siis natuke igav, kui ta on kompetentne, tasakaalukas, tark, kui tal on kogemust. Kui ta on nüüd igav, siis let it be [ingl.k. - las olla]," kommenteeris ta.

Seppänen märkis, et Soome presidendi suurim vastutus on välispoliitika ning Niinistöl oleks ilmselt võimalus võtta selles osas senisest suurem roll.

"Kui vaadata Euroopast, siis ta oli Vene suhetega päris julge. Ta ei teinud seal kompromisse. Kui teda kritiseeriti, siis andis selgelt mõista, et see on minu teha. Soome presidendi ilmselgelt kõige suurem vastutus on välispoliitika. Seadus ütleb, et president juhib koos valitsusega välispoliitikat. Nagu ütlesin, kui meie valitsus on nii nagu ta on, koalitsiooni tugevus on just niisugune nagu ta on, siis ma arvan, et kui ta tahab, siis tal on välispoliitikas võimalus võtta suurem roll kui tal on siiani olnud. Kas ta võtab, ma ei tea," rääkis Seppänen.

Niinistö on paistnud silma sellega, et on tihti kohtunud Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Seppänen selgitas, et Venemaaga tasub suhteid hoida.

"Olles siin sellise Venemaa kõrval nagu Venemaa on viimased sada aastat olnud, siis tasub vist hoida suhteid. Vahepeal paar sõda, aga üldiselt on pigem hoitud suhteid kui mitte," rääkis ta.

Seppäneni sõnul on Soomele tähtis erapooletus ja seetõttu on ka NATO-ga liitumine raske teema. "See on raske teema. Soomel on erapooletus olnud väga kaua väga viljakas ja kui sa ühe korra NATO-sse astud, oled selle liigutuse teinud, siis sul on valikuid vähem," selgitas ta.

Seppäneni hinnangul on Sauli Niinistö ja Eesti president Kersti Kaljulaid sarnased.

"Arvan, et praegused presidendid on päris sarnased. Toomas Hendrik Ilves oli Venemaa suunas otsekohene ja agressiivne, nüüd on natuke teine hääl," märkis Seppänen.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: