Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tiido: pinged Poola holokaustieelnõu ümber rahunevad maha

Eesti suursaadik Poolas Harri Tiido usub, et pinged, mis on tekkinud seoses sellega, et Poola senat kiitis heaks holokausti ja natside koonduslaagrite määratlust puudutava seaduseelnõu, rahunevad peagi.

Tiido selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et Poolale ei meeldi, et Poola territooriumil asuvaid natside surmalaagreid nimetatakse Poola surmalaagriteks. Kuna Poola on korduvalt protestinud sellise sõnakasutuse pärast mitmes riigis ja väljaandes, kuid see pole aidanud, siis leidsid võimud, et vaja on seadusemuudatust.

Tiido rääkis, et tegelikult tehti otsus seadusemuudatuse kohta juba 2016. aasta augustis ning Iisrael oli sellest juba siis teadlik ja kritiseeris seda, öeldes, et taoline otsus muudab raskeks akadeemilise uurimistöö.

"Selle tõttu viidi sisse uued muudatused, millega dekriminaliseeriti akadeemiline ja ka kunstipärane sõnakasutus. Nii et praegu näiteks Poola /.../ justiitsministeeriumi lekitatud memos on kirjas, et Iisrael oli kõik see aeg teadlik sellest dokumendist, nendest muudatustest ja millegipärast varem midagi ei öeldud," lisas suursaadik.

Tiido usub, et eelnõu on tekitanud pingeid ka seetõttu, et Poola otsus langes Auschwitzi vabastamise aastapäeva eelsele päevale.

"See tähendab, et emotsionaalselt laetud periood, emotsionaalne suhtumine mõlemal pool - nii Poolas kui ka Iisraelis."

Tiido usub, et olukord rahuneb pikapeale maha.

"Ka Iisraeli suursaadik Poolas ütles, et ta loodab, et jõutakse kokkuleppele. Suhtlemine kahe riigi vahel käib, peaministrid pidasid telefonikõne, otsustati moodustada ühine ekspertide töörühm asja uurimiseks. Samas Poola televisioon on käivitanud netilehekülje, kus on holokausti temaatika õpetamine. Ja ärgem unustagem ka seda, et Poola on üks neid riike, kus holokausti ajalugu on kooliprogrammi osa. Ma arvan, et see pikkamööda rahuneb maha," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: