Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iisrael sarjas eelnõu, mis keelab süüdistada Poolat natsiroimades

{{1517112600000 | amCalendar}}
Kunagised vangid Auschwitzi koonduslaagri värava juures 2015. aasta jaanuaris
Kunagised vangid Auschwitzi koonduslaagri värava juures 2015. aasta jaanuaris Autor/allikas: Janek Skarzynski/AFP/Scanpix

Iisraeli liidrid sarjasid laupäeval Poola seaduseelnõu, mis keelab süüdistada poolakaid holokausti kuritegudes.

Eelnõu alusetuks nimetanud Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu andis oma riigi suursaadikule korralduse kohtuda Poola liidritega ja teavitada neid juudiriigi vastuseisust sellele.

"Keegi ei saa muuta ajalugu, holokausti ei saa eitada," ütles Netanyahu.

Poola parlamendi alamkoda kiitis reedel heaks seaduseelnõu, mis näeb muu hulgas ette vanglakaristuse selliste väljendite nagu "Poola surmalaagrid" kasutamise eest, kui jutuks on Poola aladel tegutsenud natsi-Saksamaa koonduslaagrid.

Kriitikute sõnul võib see pärssida debatti ajaloo üle, kahjustada väljendusvabadust ja avada akna holokausti eitamisele.

Iisraeli välisministeeriumi kõrge ametniku sõnul on tegemist katsega ümber kirjutada ja võltsida ajalugu ning juudi rahvas ei kavatse seda kunagi aktsepteerida.

Eelnõu vajab seadusena jõustumiseks veel senati ja presidendi heakskiitu.

"Auschwitz-Birkenau ei ole Poola nimi ja Arbeit Macht Frei ei ole poola väljend," vastas Poola peaminister Mateusz Morawiecki süüdistustele Twitteris.

"Auschwitz on kibedaim õppetund sellest, kuidas õelad ideoloogiad võivad viia maapealse põrguni," märkis ta.

Varem laupäeval tähistas Morawiecki 73 aasta möödumist Auschwitzi vabastamisest selle kunagises asukohas Poola lõunaosas Oświęcimis.

Poola president lubas holokaustieelnõu üle vaadata

Poola president Andrzej Duda lubas pühapäeval vaadata üle Iisraelile pahameelt tekitanud holokaustieelnõu.

Poola parlamendi alamkoda kiitis reedel heaks eelnõu, mis lubab määrata rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistuse Poola või väliskodanikule, kes nimetab Natsi-Saksamaa surmalaagreid Poola surmalaagriteks.

Lisaks rakendataks sama karistust isikule, kes omistab "vastutuse või kaasvastutuse Poola riigile või rahvale kuritegude eest, mille pani toime Saksamaa Kolmas Reich, või muude inimsuse-, rahuvastaste ja sõjakuritegude eest".

Karistus kehtiks nii poola kui ka väliskodanikele. Eelnõu vajab veel ülemkoja ja presidendi heakskiitu.

Duda ütles pühapäeval avalduses, et esitab oma "lõpliku hinnangu protseduurilistele õigusnormidele pärast parlamendi töö lõppu ja hoolika analüüsi eelnõu lõplikust vormist".

Iisrael pelgab, et ütlusi andvad holokaustis ellu jäänud inimesed antakse kohtu alla, kui nende ütlused peaksid käsitlema poolakate seotust sõjakuritegudega, ütles Iisraeli suursaadik Poolas Anna Azari uudisteagentuurile PAP.

"Kõik, kelle isiklikud mälestused või ajalooline uurimus räägib tõtt kuritegudest ja häbiväärsest käitumiset, mis minevikus toimus poolakate osalusel, on täielik õigus selle tõele," lausus Duda pühapäeval.

Duda tippnõunik kohtub esmaspäeval Azariga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: