Väikeparteid kipuvad riigikokku, Mõis enam poliitikasse ei lähe

Jüri Mõis sügiseste valimiste ajal.
Jüri Mõis sügiseste valimiste ajal. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Parlamendiväliste väikeparteide kindel eesmärk järgmise aasta riigikogu valimistel on pääseda parlamenti, ükski partei ei pea seda võimatuks. Kohalikel valimistel loodetust halvama tulemuse teinud Jüri Mõis lubab aga, et ei lähe enam kunagi poliitikasse.

Tuleval aastal plaanivad riigikogu valimistel osaleda Seenioride Erakond, Rahvusliku Ühtsuse Erakond (RÜE), Erakond Eestimaa Rohelised ja Vasakpartei.

Spetsiaalselt 2019. aasta riigikogu valimisteks loodav Eesti Seenioride Erakond tahab valimisprogrammiga välja tulla sel kevadel.

Erakonna asutajaliige Paul Lettens ütles ERR-ile, et huvi erakonna vastu on suur, aga puudu on aktiivsetest inimestest nii maakondades, linnades ja valdades. Ka pole täis erakonna loomiseks nõutav 500 liiget. Erakonna peamine idee on võidelda õiglase pensioni eest.

"Põhimõtteliselt tähendab see seda, et vanemate inimeste heaolu tuleb ka kindlustada. Paljud liiguvad ju Euroopas ringi - ka Eestis võiks olla niimoodi, et pensionär, see oleks hästi riietatud härrasmees ja tema kõrval oleks kena soenguga proua. Kuna keskmine palk ja hinnad on eest ära läinud, tuleks teha kiire pensionitõus. Tore, et Keskerakond on ideest kinni võtnud. See tähendab, et meil on juba liitlasi riigikogus ees," rääkis Lettens.

RÜE peamine eesmärk on pääseda riigikokku, ütles erakonna värske juht Pavo Raudsepp.

"Sinna praegu sisse saada on suhteliselt lihtne, sest neli suurparteid on omavahel tülis. Ei ole nad suutnud seal midagi teha. Kui ma suudan piisavalt ilusat maamehejuttu rääkida, siis ma arvan, et see viis protsenti ja rohkemgi veel peaks tulema päris lihtsalt. Täna ei ole vaja tarka juttu rääkida, et rahvale meeldida."

Peamine teema, millega RÜE valimiskampaanias kavatseb tähelepanu võita on töökohtade loomine.

"Meil on vaja ettevõtjaid, meil on vaja tarku inimesi. Kuna riigikogust vabaneb 101 tarka inimest, siis loomulikult hakkab Eestisse raha ja töökohti voolama nagu putru. Täna ei saaks olla enam kõige suurem unistus see, et saan riigikokku ja siis saan endale korraliku palga. Ei. Teed endale firma, teenid raha, maksad maksud ja siis oled kõva mees,"

Riigikogu valimistel soovib osaleda ka Vasakpartei, täpsem plaan avaldatakse kevadel, ütles partei juht Valev Kald.

Vasakpoolne liikumine üle Euroopa ja ka Eestis on Kaldi sõnul väga aktuaalne. "Meie eesmärk on tõestada rahvale, et Vasakpartei programm on kaasaegne, sotsiaalse kalduvusega. Kui silmas pidada meie finantspoolt ehk et me ei ole saanud riigilt toetust, aga samas meie inimressurss on suhteliselt rahuldav, siis meie eesmärk on kindlasti valimiskünnis ületada."

Sügisel kohalike omavalitsuste valimistel Savisaare ja Tegusa Tallinna Liidus kandideerinud ettevõtja Jüri Mõis riigikogu valimistele ei osale. Mõisa sõnul ei kavatse ta, arvestades viimatist valimistulemust, enam kunagi poliitikas osaleda.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: