Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lõuna-Koreasse saabusid Kim Jong-uni õde ja Põhja-Korea tseremoniaalne juht

{{1518174000000 | amCalendar}}

Lõuna-Korea president Moon Jae-in kohtus reedel taliolümpiamängude avatseremoonia eel Põhja-Korea tseremoniaalse riigipea Kim Yong-namiga, kellega ka käteldi.

Kim Yong-nam, kes juhib Põhja-Korea diplomaatilist delegatsiooni olümpiamängudel, kohtus Lõuna-Korea presidendiga riigipeade vastuvõtul Pyeongchangis.

Kim Yong-nam on kõrgeim Põhja-Korea ametnik, kes on kunagi Lõuna-Koread külastanud.

Moon Jae-in on kolmas Lõuna-Korea president, kellega Kim Yong-nam on kohtunud, varasemad kohtumised naaberriigi presidentidega toimusid 2000. ja 2007. aastal Pyongyangis.

Kim Jong-uni õde kätles Lõuna-Korea presidendiga

Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong, kes viibib samuti Lõuna-Koreas, eelpool mainitud üritusel ei viibinud.

Kim Jong-uni õde kätles taliolümpiamängude võõrustaja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga hoopis olümpiamängude avatseremoonial Pyeongchangis.

Kim Yo-jong on Põhja-Korea valitseva dünastia esimene liige, kes külastab Lõuna-Koread pärast 1953. aastal relvarahuga lõppenud Korea sõda.

Kim Yo-jong on Põhja-Korea eelmise juhi Kim Jong-ili noorim tütar. Tema positsioon diktatuuririigi võimuhierarhias tugevnes eelmisel aastal, kui temast sai poliitbüroo liige.

Pence ei võtnud osa õhtusöögist Põhja- ja Lõuna-Korea liidritega

USA asepresident Mike Pence ei osalenud reedel Pyeongchangi taliolümpiamängude eel õhtusöögil, kus ta pidi plaanide järgi istuma samas lauas Põhja- ja Lõuna-Korea liidriga, teatas Soul.

Lõuna-Korea televisioonis näidatud kohtade paigutuse järgi pidanuks Pence istuma söögilauas koos Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga ja otse üle laua tema vastas istunuks Põhja-Korea tseremoniaalne riigipea Kim Yong-nam.

Pence saabus õhtusöögile, kui see oli juba alanud, "tervitas esimeses lauas istunud isikuid ja lahkus maha istumata", teatas Lõuna-Korea presidendi kantselei.

USA asepresident ütles enne mängude algust Soulis, et õhtustab ameerika sportlastega, nii et talle ei olnud lauda kaetud.

"Ta pida lahkuma kohe pärast grupifoto tegemist, aga president Moon kutsus teda "sõpru vaatama", mistõttu ta põikas korraks vastuvõtusaali," sõnas Lõuna-Korea presidendi pressiesindaja.

Pence ei kätelnud Kimiga, küll aga tegi seda Jaapani peaminister Shinzo Abe, kes vahetas Põhja-Korea esindajaga ka paar sõna.

Kim oli paigutatud lauda Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) presidendi Thomas Bachi ja ÜRO peasekretäri António Guterrese vahele.

Pence ega Abe ei läinud vastuvõtul osalenud liidrite fotole, kus Kim ja Moon seisid kõrvuti.

Guterres loodab taliolümpia positiivset mõju kahe Korea suhetele

ÜRO peasekretär António Guterres avaldas reedel lootust, et Lõuna-Koreas Pyeongchangis algavad taliolümpiamängud aitavad kaasa suhete paranemisele kahe Korea vahel.

Guterres kohtus reedel Pyeongchangis Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK-i) presidendi Thomas Bachiga.

Ta rõhutas, et "olümpia sõnum rahust ei ole piirkondlik, see on ülemaailmne".

Bach avaldas tunnustust Guterrese osalemisele taliolümpia avamisel, öeldes: "Meil on suurepärane koostöö paljudes valdkondades." 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: