Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kim Jong-un tänas lõunanaabrit sooja vastuvõtu eest

Kim Jong-un ja Lõuna-Koreast naasnud delegatsiooni liikmed, tema vasakul käel õde Kim Yo-jong ja paremal tseremoniaalne riigipea Kim Yong-nam.
Kim Jong-un ja Lõuna-Koreast naasnud delegatsiooni liikmed, tema vasakul käel õde Kim Yo-jong ja paremal tseremoniaalne riigipea Kim Yong-nam. Autor/allikas: Põhja-Korea riiklik meediaagentuur KCNA.

Põhja-Korea juht Kim Jong-un tänas lõunanaabrit tema riigi delegatsioonile osutatud vastuvõtu eest taliolümpia ajal ning andis teada, et tema sooviks on aidata kaasa "leppimise ja dialoogi sooja õhustiku" tekkele suhetes Lõuna-Koreaga.

Riigimeedia avaldas Kim Jong-uni teate pärast seda, kui Põhja-Korea poliitiline delegatsioon oli pärast kolmepäevast visiiti kodumaale naasnud. Delegatsiooni olulisemateks liikmeteks olid Põhja-Korea tseremoniaalne riigipea Kim Yong-nam ja Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong, vahendasid Reuters ja BBC.

Avalduse kohaselt andis Kim Jong-un korralduse võtta kasutusele meetmeid kahe Korea vaheliste suhete tihendamiseks. Teates ei täpsustanud, milles need meetmed seisnevad.

Üks demilitariseeritud tsooni lähistel teeniv Lõuna-Korea ohvitser näiteks tunnistas Reutersile, et Põhja-Korea on keeranud taliolümpia algusest saadik propagandat edastavad valjuhääldid vaiksemaks.

Kuigi Põhja-Korea osalemist lõunanaabri poolt korraldatavatel olümpiamängudel peetakse märgiks suhete soojenemiseks, leiab suur hulk poliitikuid ja analüütikuid, et see võib olla Pyongyangi viis võita aega tuumarelvastumiseks ning saavutada samal ajal ka "kuldmedal propaganda vallas".

Lisaks on kahe Korea vahelises suhete parandamises nähtud Pyongyangi soovi tekitada lahkhelisid suhete parandamist soosiva Lõuna-Korea juhtide ning karme sanktsioone nõudva USA administratsiooni vahele.

Samas märkis Lõuna-Korea president Moon Jae-in teisipäeval, et Ameerika Ühendriigid toetavad tihedamat läbikäimist kahe Korea vahel ka pärast taliolümpiat, sest see võib viia ka otsekõnelusteni Pyongyangi ja Washingtoni vahel.

Võimalik, et Moon viitas USA asepresidendi Mike Pence'i sõnadele, mille kohaselt on USA valmis rääkima, kui Põhja-Korea selleks soovi avaldab. Samas on Pence andnud mõista, et Põhja-Korea teab, mis peab laual olema, et millegi üle oleks sisuliselt läbi rääkida.

Pence ütles juba enne olümpiamängudele saabumist, et USA-l on kavas Põhja-Korea suhtes rakendada karmimaid sanktsioone, et survestada Pyongyangi tuumaprogrammist loobuma.

Sama suhtumist kordas teisipäeval ka Jaapani peaminister Shinzo Abe, kelle kinnitusel oli ka Lõuna-Korea president Moon nõustunud, et on vajalik Põhja-Koread maksimaalse surve all hoida.

Jaapani ametnikud rõhutasid, et mingeid erimeelsusi Lõuna-Korea, USA ja Jaapani vahel Põhja-Korea teemal ei ole - USA seisukoht, et Korea poolsaar peab olema vaba tuumarelvadest ei ole muutunud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: