Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tillerson: veel on vara öelda, kas Koread tõesti räägivad

{{1518443400000 | amCalendar}}
Diktaator Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong ning Lõuna-Korea president Moon Jae-in 11. veebruaril Soulis.
Diktaator Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong ning Lõuna-Korea president Moon Jae-in 11. veebruaril Soulis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Esialgu on veel vara öelda, kas Põhja- ja Lõuna-Korea kontaktid olümpiamängudel viivad tõelise poliitilise protsessi alguseni, ütles USA välisminister Rex Tillerson esmaspäeval.

Egiptuses visiidil viibiva Tillersoni sõnul on selge, et sisuliste kõnelusteni jõudmiseks on vajalikud eelarutelud.

"Põhja-Koreast sõltub, kas nad on valmis suhtlema meiega sisuliselt ja ausalt. Nad teavad, mis peab laual olema, meil tuleb lihtsalt oodata," ütles USA välisminister.

Ühendriikide asepresident Mike Pence ütles eelmisel nädalal, et Washington on vastu kahe Korea kõnelustele, enne kui Põhja-Korea ei nõustu alustama läbirääkimisi oma tuumaprogrammi lõpetamise üle.

Tillerson: USA ja P-Korea otsekõnelusi on liiga vara arutada

USA ja Põhja-Korea otsekõneluste arutamiseks on aeg liiga varajane, ütles Tillerson.

Tillerson tegi avalduse päev pärast seda, kui päevaleht Washington Post tsiteeris USA asepresidenti Mike Pence'i ütlemas, et USA ja Lõuna-Korea leppisid kokku, milline saab olema nende diplomaatiline lävimine Põhja-Koreaga.

Pence'i sõnul on Valge Maja valmis "maha istuma ja vestlema režiimiga ajal, mil .... surve jätkub". "Kui tahate läbi rääkida, siis räägime läbi," tsiteeris Washington Post Pence'i.

Egiptuses viibivalt Tillersonilt küsiti Pence'i avalduse kohta ja ta vastas: "Arvan, et hinnangu andmiseks on liiga vara."

"Oleme öelnud mõnda aega, et tegelikkuses on Põhja-Korea asi otsustada, millal nad on valmis meiega lävima siiral ja sisulisel moel," lausus ta. "Nad teavad, mis peab olema vestlemiseks laual."

Esmalt on tähtis "kindlaks teha, kas pooled on faktiliselt valmis arutama midagi, millel on tähendus", lisas Tillerson.

Mattis: Põhja-Korea ei suuda tekitada lõhet USA ja Lõuna-Korea suhetes

Kuigi Põhja- ja Lõuna-Korea suhted on Pyeongchangi taliolümpiaga ajutiselt soojenenud, ei suuda see tekitada lõhet Washingtoni ja Souli vahel, ütles USA kaitseminister James Mattis pühapäeval.

Mattise sõnul on praegu veel liiga vara öelda, kas Pyongyangi ja Souli suhete soojenemine loob võimaluse rahuks Korea poolsaarel.

Mattis kommenteeris selliselt teadet, et Lõuna-Koreas Pyeongchangis taliolümpiamängude avatseremoonial viibinud Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong kutsus Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini visiidile Pyongyangi.

"Ma ei tea, kas see on märk," ütles Mattis ajakirjanikele lennul Rooma. "See on väga kummaline aeg, kui ta (Kim) püüab näidata soojenemist riigi suhtes, mida ta on korduvalt rünnanud kui Ameerika marionetti."

Mattis kohtub Roomas umbes tosina kaitseministriga, kelle riigid osalevad äärmusrühmituse Islamiriik vastu Iraagis ja Süürias võitlevad koalitsioonis. Seejärel suundub ta Brüsselisse NATO kohtumisele ja sealt edasi Müncheni julgeolekukonverentsile.

Jaapan: ärge laske end Põhja-Korea "sarmirünnakust" pimestada

Jaapan hoiatas esmaspäeval maailma, et see ei laseks end pimestada Põhja-Korea diplomaatilisest "sarmirünnakust" taliolümpiamängudel ning rõhutas, et peaeesmärgiks on endiselt Pyongyangi tuumarelvaohu kõrvaldamine.

"Peame suurendama survet Põhja-Koreale, survestama teda muutma oma poliitikat ja täitma täies ulatuses ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioone," ütles Jaapani välisminister Taro Kono esmaspäeval Singapuris, kutsudes ASEAN-i regionaalblokki jääma suhetes Pyongyangiga ühtseks. "Jätkame selles küsimuses koostööd Ühendriikide ja Lõuna-Koreaga, kuid on oluline mitte lasta end Põhja-Korea sarmirünnakul pimestada."

Põhja-Korea katsetas eelmisel aastal mitu korda edukalt mandritevahelist ballistilist raketti, mis võib teoreetiliselt tabada USA linnu. Samas pole siiani selge, kas riik valdab tehnoloogiat, mis aitaks raketil vastu pidada atmosfääri taassisenemise.

Pyongyang on seoses naaberriigis Lõuna-Koreas peetavate taliolümpiamängudega läbi viimas propagandakampaaniat stalinistliku režiimi maine parandamiseks. Põhja-Korea on saatnud Lõuna-Koreasse teatritrupi, rühma tantsutüdrukuid ning riigijuht Kim Jong-uni õe, kes esitas Lõuna-Korea presidendile Moon Jae-inile kutse külastada Pyongyangi.

Lisaks osaleb mängudel kahe Korea ühine jäähokinaiskond.

Olümpiamängude lähenemine on toonud Korea poolsaarel kaasa Pyongyangi üha provokatiivsemate raketikatsetuste ja kuuenda tuumakatsetuse tõttu üleskruvitud pingete leevenemise.

Analüütikute hinnangul püüab Põhja-Korea kaheosalise lähenemisega normaliseerida oma staatust "de facto tuumariigina", võib püüda nõrgestada enda vastast sanktsioonirežiimi ja lüüa kiilu USA ja Lõuna-Korea vahele.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: