EL-i politsei aitab Albaanial immigratsiooniga tegeleda

Migrandid.
Migrandid. Autor/allikas: Kai Pfaffenbach/Reuters/Scanpix

Euroopa Liit ja Albaania jõudsid esmaspäeval kokkuleppeni, mille kohaselt saadetakse EL-i politsei Albaaniasse immigratsiooniküsimustega tegelema. Brüssel loodab, et leppest saab eeskuju teistele Lääne-Balkani riikidele.

Leppe allkirjastasid EL-i migratsioonivolinik Dimitris Avramopoulos ja Albaania siseminister Fatmir Xhafaj. Leppe peavad heaks kiitma ka EL-i liikmesriigid, vahendas Reuters.

"Albaania on regioonis esirinnas ning see lepe on eeskuju sarnastele kokkulepetele, mille üle me teiste Lääne-Balkani partneritega läbi räägime," sõnas Avramopoulos.

"Albaania ning Euroopa Liidu ja rannavalve agentuuri tihedam koostöö võimaldab meil võimalike migratsiooniga seotud väljakutsetega tegelemisel olla kiiremad ja paindlikumad," lisas ta.

Komisjon peab läbirääkimisi sarnaste kokkulepete üle ka Serbia ja Makedooniaga.

EL-i ametnike eesmärk on parandada immigratsiooniga seotud tegevusi Lääne-Balkani riikides, eriti pärast 2015. aastat, mil suurim migratsioonilaine pärast Teist maailmasõda just selle regiooni kaudu Euroopasse saabus.

Kreekasse saabus üle mere enam kui miljon inimest, kes seejärel liikusid edasi EL-i põhjapoolsematesse rikkamatesse riikidesse. EL-i ja Türgi sõlmitud leppe alusel on see marsruut nüüd suuresti kinni.

Kuigi peamine migrantide teekond ei läinud läbi Albaania, sisenesid kümned tuhanded albaanlased samuti Euroopa Liitu ja palusid varjupaika. Tuhandete inimeste varjupaigataotlused lükati aga tagasi ning inimesed saadeti tagasi Albaaniasse.

Xhafaj ütles, et kokkulepe annab Albaania politseile võimaluse saada väljaõpet ning riigile kasu teistest EL-i projektidest.

Albaania on NATO liikmesriik ning Euroopa Liidu kandidaatriik. Albaania loodab juba sel kevadel saada EL-ilt kutse asuda läbi rääkima ühinemislepingu üle.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: