X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikogus kulgeb poliitilise välireklaami teema arutelu visalt

Keskerakonna valimisreklaam 2009.
Keskerakonna valimisreklaam 2009. Autor/allikas: aastal. Postimees/Scanpix

Riigikogu pole mullu septembris Vabaerakonna algatatud poliitilise välireklaami absoluutkeeldu tühistava eelnõu aruteluga kuigi kaugele jõudnud. Täiskogus on esimene lugemine küll läbitud, kuid põhiseduskomisjon pole veel otsustanud, kuidas menetlemisega jätkatakse.

Viimati arutas eelnõu menetlust juhtiv põhiseaduskomisjon seaduseprojekti 23. jaanuaril. Komisjon tegi otsuse, et teemaga jätkatakse kui on olemas ettepanekud, mille üle on võimalik arutada. Neid aga praegu veel ei ole.

Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluv komisjoni esimees Marko Pomerants ütles komisjoni istungil, et temale teadaolevalt ei tule sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) fraktsioon kõnealuse muudatusega kaasa, kuna nende arvates ei ole praegu välja pakutud muudatus piisav ja lisaks tuleks tegeleda valimiskulude
võimalike piirangutega.

"Koalitsioonierakondade juhid võiks jõuda selleni, et tekiksid reaalsed ettepanekud, mida põhiseaduskomisjonil oleks võimalik arutada. Muidu on väga
keeruline kõnealuse teemaga edasi minna," tõdes Pomerants.

Vabaerakond näeb eelnõus ette, et poliitilised plakatid võiks jääda tänavatele kuni valimispäevani. Praegu ei tohi valimisreklaami teha kuu aega enne valimispäeva.

Riigikogu SDE fraktsiooni esimees Kalvi Kõva ütles neljapäeval ERR-ile, et valimisreklaami piirang sätestati omal ajal erakondade kampaaniakulude suuruse tõttu. "Kampaaniad olid väga mahukad ja toimus tohutu rahapõletamine. Meie seisukoht on, et kui valimisreklaami piirang tühistada, siis tuleb valimiskulutustele seada lagi." Ta lisas, et valimiste eel peaksid poliitikud sisulise debatte pidama, mitte hiigelplakateid üles panema.

Keskerakonda kuuluv põhiseaduskomisjoni liige Helmut Hallemaa on seisukohal, et valimiste välireklaami piirangu kaotamise võiks teha ära eraldi eelnõuga, sest tegemist on olulise muudatusega.

Vabaerakond ei nõustu ainult välireklaami piirangu tühistamisega

Vabaerakonna eelnõu eesmärk polnud ainult selles, et välireklaami piirangud ära kaotada.

"Tegemist oli tasakaalustatud ettepanekuga, mis koosnes vähemalt kolmest komponendist. Üks komponent oli lõpetada olukord, kus politsei pidi takistama, jälitama ja karistama juhtumeid, kus inimesed on kasutasid mitmesuguseid väikesemõõdulisi välireklaami vorme. Teine komponent puudutas seda, et hiidreklaamide ülesriputamise praktika ära lõpetada ning leppida kokku mingisugustes välireklaami suuruste ülemmäärades. Kolmas komponent oli valimiskampaania rahalisele mahule mingisuguste piirangute seadmine," on selgitanud põhiseaduskomisjoni kuuluv Vabaerakonna liige Jüri Adams.

Adamsi sõnul on ta saanud oma fraktsiooni käest juhise, et juhul, kui eelnõu
siiski muudetakse sellisel kujul, nagu praegu on muudatusettepaneku kavandis välja pakutud, siis tuleks tal teha ettepanek, et eelnõu täiendatakse sättega, mille kohaselt eelnõu jõustuks alles pärast järgmisi riigikogu valimisi.

Muudatusettepaneku kavandis ongi vaid kirjas, et valimiste seadustes tunnistatakse kehtetuks sätted, mille kohaselt on keelatud poliitiline välireklaam aktiivse agitatsiooni ajal, sealhulgas valimispäeval.

Põhiseaduskomisjoni kuuluv reformierakondlane Arto Aas leiab samas, et valimispäeval võiks valimisagitatsiooni ja poliitreklaamid jääda keelatuks. "Seda ettepanekut Reformierakond ei toeta, sest see hea komme võiks jääda, et valimiste viimasel päeval enam reklaami ei tehta. Muid piiranguid aktiivsele valmisagitatsioonile Reformierakonna fraktsioon ei toeta, samuti ei toeta valimiskampaaniale kulutatavale summale piirmäära seadmist," ütles Aas.

Otsuse langetavad koalitsioonierakondade juhid

Keskerakonna fraktsioon on välireklaami piirangute vastu, kuid pole väga konkreetseid ettepanekuid eelnõule välja pakkunud. Põhiseaduskomisjoni kuuluva Keskerakonna peasekretäri Mihhail Korbi sõnul peavad asjas kokku leppima koalitsioonierakondade juhid, seejärel saab eelnõuga edasi minna.

On ka võimalus, et koalitsioon kirjutab ise valimisreklaami piirangute kohta uue eelnõu. "Kui tekib mingisugune ühisosa, mida ma loodan, et ikkagi tekib selle valimisreklaami keelustamise osas, siis saab algatada eelnõu. Oluline on see, et me edasi liigume, kas Vabaerakonnaga või Vabaerakonnata. Aga sellist plära
ajada, et kuskil on respublikaani hõng või hing, no andke andeks, ei ole mõtet,“ teatas Pomarants põhiseaduskomisjoni nõupidamisel.

Eelnevalt on protokollis Adamsi märkus, millele Pomerats reageeris: "Siin avaldub praeguses hetkes tegelikult midagi Res Publicale tüüpiliselt omast mõõdutundetust. See on seesama nähtus, millega meil praegu meedia lemmikuks kujunenud Urmas Reinsalu Eesti poliitikasse tõusis. Tema on ka see mees, kellest arvatavasti on ruutmeetrites kõige suurem plakat, mis kunagi Eestis on olnud /.../ Isand Pomerants jätkab pragu sama stiili ja püüab ka reklaamiküsimuse mõistlikult ja riigile vastuvõetava kompromissi tasemelt keerata hiidplakatite viimase päevani lubamisel üle võlli."

Millal võimuliit poliitreklaami suhtes otsusele jõuab, pole teada. Samuti ka see, millal põhiseaduskomisjon eelnõu täiskokku arutamiseks suunab. Riigikogu valimisteni on jäänud pisut üle aasta, need toimuvad 2019. aasta märtsis.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: