Ainar Ruussaar olukorrast Ida-Ukrainas, 3. lugu | Mariupol ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ukraina lipp.
Ukraina lipp. Autor/allikas: Philippe Desmazes/AFP/Scanpix

Peaaegu 78 aastat tagasi, 1940. aasta jaanipäeva eelõhtul saabus Tallinna seltsimees Andrei. Tema aitas siinses merevaatega linnas läbi viia kommunistliku riigipöörde. Seltsimees Andrei pärines ise ka merevaatega linnast, mis kandis 40 aastat seetõttu tema nime. Aasovi mere äärne Ždanov. Tänane Mariupol Donetski oblastis Ida-Ukrainas.

74 aastat pärast seltsimees Andrei saabumist Tallinna riigipööret korraldama tegid sedasama Venemaa juhitud riigikukutajad selles Ukraina suurlinnas. Või õigemini Venemaa juhitud relvajõud, kelle otsest sekkumist Ukraina sõtta Venemaa ise siiamaani eitab. Ukraina väed tõrjusid okupandid oma linnast välja ja täna elab Tallinnast rahvaarvult palju suurem Mariupol oma väliselt näilikku rahulikku elu.

See pole alati niimoodi olnud. Teise maailmasõja ajal käis see linn sakslaste ja Punaarmee vahel käest kätte. Mõni paik justkui ongi neetud. 2015 jaanuaris tulistasid Ukraina valitsusvastased linna ja selle ümbruse külasid mitmelasulistest raketikompleksidest Grad. Ukraina näitas hambaid ning tõrjus okupandid linna piiridest piisavalt eemale. Aga 30 linnaelanikku, kes ei kandnud vormi ega olnud käimasoleva sõjaga seotud rohkem kui emotsionaalsed kannatajad, maeti Mariupoli surnuaiale.

Kõlab uskumatult, aga just tänase Mariupoli algsest asukohast kirjutasid Zaporožje kasakad oma kirju Türgi sultanile, mille on maailmakuulsaks maalinud Ilja Repin. Mariupoli elanikud seda legendi ei usu. Nii, nagu nad ei tea ka Ždanovi rolli Eesti okupeerimisel 1940. aastal. Ma kohtasin Mariupolis nooremapoolseid inimesi, kes olid väga üllatunud, et Eesti üleüldse kuulus Nõukogude Liitu. Nemad mäletasid oma emade, isade, vanaisade ja vanaemade jutte sellest, et "Bribaltika" oli soveti-lääs. Nagu Poola või Tšehhi või Ungari.

Ilja Repin - Zaporožje kasakad Türgi sultanile kirja kirjutamas. Autor: The Yorck Project/Wikimedia Commons

Mariupol on tohutu sadama- ja metallitööstuse linn, Ukraina suuruselt kümnes. Kaks tehast huugavad toota raudteerööpaid ning terasplokke, mida Ukraina peamiselt ekspordib. Tehaste nimed on muljetavaldavad – Azovstal ehk Azovi Teras ja Ilitši nimeline metallurgiakombinaat. Lisaks on linnas masinaehitustehas "Azovmaš". Tööd on.

Mariupoli metallitehase peasissekäik. Autor: Ainar Ruussaar/ERR

Püüdsin ajakirjanikuna jõuda nendesse tehastesse, kuid kõik katsed lõppesid väitega, et ilma linnapea loata ei ole see võimalik. Taotlesin intervjuud linnapea Vadim Boitšenkoga tulutult ligi kaks nädalat. Suur linn, palju tegemist, aega ei ole. Tallinna linnapea tuli intervjuud andma päev pärast ühte telefonikõne.

Mariupol on venekeelne linn, ehkki etnilised venelased on ametliku statistika kohaselt pooled. Ülejäänud on ukrainlased, käputäis on etnilisi kreeklasi.

Hiljuti avaldas Ukraina ajakirjandus nüüdseks lahti salastatud nõukogudeagsed uuringud, mis näitasid, et Mariupol oli Novokuznetski ja Magnitogorski järel üks NSV Liidu kõige saastatumaid linnu (viimased andmed väidetavalt aastast 1989).
Ma ei tea, kas see on niimoodi siiamaani. Mina nägin Mariupolis udu, aga ma nägin ka kaasaegseid supermarketeid ja käisin restoranis, kus meie jaoks olematu hinna eest serveeriti arvatavasti maailma parimat Ukraina borši. Ja Aasovi mere ääres olev bulvar võiks suvel olla võrratu koht.

Autori reis sai teoks Ukraina regioonide kohalike ajakirjanike koolitusprogrammi raames, mida viib läbi SA Eesti Idapartnerluse Keskus ja rahastab välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest koostöös USA ja Flandria partneritega.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: