Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ukraina analüütikute sõnul kujutab Venemaa meedia Euroopat lagunevana

Venemaa meedia näitab Euroopat lagunevana ja konstrueerib negatiivseid narratiive nii Eesti kui ka teiste Euroopa riikide kohta, järeldasid Ukraina analüütikud Venemaa telekanalites näidatavat analüüsides. Ukraina Kriisi Meediakeskuse uuringu tutvustusel ütles Leedu asevälisminister, et nende poliitikud tavaliselt ei anna Venemaa telekanalitele intervjuud.

Ukraina analüütikud vaatlesid kolme ja poole aasta jooksul paarikümmet tuhandet videot. Vaatluse alla olid võetud Pervõi Kanali, NTV ja Rossija1 telekanalid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Uuringu käigus tõdeti, et Venemaa ei avalda fake news'e ehk libauudiseid, vaid loob riikide ja Euroopa Liidu kohta oma negatiivseid kuvandeid. Kokku toodi välja kuus sellist.

"Seal on palju selliseid, mida me nimetame "lagunevaks Euroopaks" ja milles Eesti kohta öeldakse, et siin on palju fašiste, kes püüavad ümber kirjutada ajalugu Nõukogude Liidu kohta," kirjeldas Ukraina Kriisi Meediakeskuse analüütik Oleksiy Makhukhin.

Kui Eesti kohta on Vene meedias 83 protsenti negatiivseid uudiseid, siis sarnane on negatiivsete uudiste arv ka Leedu kohta.

Leedu asevälisministri Darius Skusevičiuse sõnul võideldakse Vene propagandaga, proovides luua oma narratiive ja näidates, kuidas asjad tegelikult on. Paljud poliitikud on teinud ka põhimõttelise valiku.

"Eriti nende mitteusaldusväärsete meediaväljaannetega, kes lõikavad intervjuust tükid ja näitavad seda teises kontekstis, see on väga keeruline ja tavaliselt poliitikud ei anna selliseid intervjuusid üldse," sõnas Skusevičius.

Neil kanalitel on aga sarnaselt Eestile oma stampintervjueeritavad, kes neile selgitusi annavad.

Meediaekspert Raul Rebase sõnul aitab reedel idapartnerluse konverentsil tutvustatud uuring Euroopal laiemalt aru saada, millega Vene meedia tegeleb.

"Lõpetada selle ettekujutuse ja müüdid ja illusioonid, et see on tavaline meedia ja seal toimuvad sellised asjad nagu normaalse ajakirjandusega riikides. See ei ole seda, see on hoopis midagi muud, meedia on seal poliitiline vahend ja seda see uuring tõestas," selgitas Rebane.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: