Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eelarvevolinik Oettinger kinnitas, et ta ei ole mustkunstnik

Euroopa Komisjoni eelarvevolinik Günther H. Oettinger.
Euroopa Komisjoni eelarvevolinik Günther H. Oettinger. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjoni eelarvevolinik Günther H. Oettinger teatas kolmapäeval toimunud pressikonverentsil Brüsselis, et Euroopa Liidu eelarves olevad augud, mis tekivad eelkõige seoses Brexitiga, tuleb täita liikmesriikide poolt, mitte mustkunsti ja trikkide abil. Eelarvevolinik rõhutas, et tema ei ole mustkunstnik.

Oettinger rõhutas päeval, mil Komisjon tutvustas nii EL-i lähituleviku eelarve analüüse kui ka ettepanekuid EL-i töö tõhustamiseks, et liikmesriigid peavad olema valmis eelarvesse rohkem maksma või Brüssel ei saa tulla vastu nõudmistele kulutusi kasvatada, vahendas Politico.

Volinik lubas, et aastate 2021-2027 eelarvet puudutav eelnõu avalikustatakse 2. mail ehk kolm nädalat plaanitust varem. Sammu põhjuseks on soov eelarve raamistik paika saada enne 2019. aasta eurovalimisi.

Komisjon on sunnitud pikaajalist eelarvekava tegema olukorras, kus ühelt poolt jätab Suurbritannia lahkumine peagi EL-i eelarvesse umbes 12 miljardi euro suuruse augu ja teiselt poolt nõutakse Euroopa Liidult üha rohkem erinevate algatuste rahastamist, näiteks kas või migratsiooni, julgeoleku ja riigikaitse vallas.

Omalt poolt on Komisjon on välja käinud plaane, mis osaliselt tooksid kaasa strateegilisi kärpeid mitmetes seni ulatuslikult rahastatud programmides, näiteks ühine põllumajanduspoliitika, ja teisalt nõuaksid liikmesriikidelt suuremat panust ühisesse eelarvesse.

Oettinger tunnistas pressikonverentsil, et mitmed rikkad liikmesriigid on veelgi suuremat sissemakset puudutavale ideele vastu, kuid ta loodab, et lähiajal see hoiak muutub tänu reaalse poliitilise olukorra tajumisele.

Kui Oettingerilt küsiti konkreetselt näiteks Austria kohta, kes on teatanud, et neil pole kavas rohkem maksta, vastas eelarvevolinik, et ta tõlgendab Viini seisukohta hetkel eelkõige kui avangut edasises debatis.

"Austria seisukoht on nende stardipositsioon läbirääkimistel," selgitas Oettinger. "Kuid ma kuulsin ka Austria farmerite liidult, et nad ei taha mingeid kärpeid."

"Ma tean, et Austria on väga aktiivne ja tugev analüüsimisel. Ma tean, et neil on noor ja liikuv põlvkond. Ma tean, et Euroopaga ühenduse hoidmiseks tahab Austria infrastruktuuriprojekte. Austria tahab suuremat tuge liitumiseelsetele projektidele Balkani regioonis. Ning et Austria tahab täiesti põhjusega paremat infrastruktuuri välispiiri kontrollimiseks," jätkas ta.

"Aga vaadake, daamid ja härrad, ma ei ole mustkunstnik. Me saame ringi peale teha vaid suuremate ressurssidega. Me ei saa seda teha vahenditega, mis meil praegu on. Ja seetõttu ma usun ka, et sõltumata stardipositsioonist võib lõplik seisukoht nimetatud valitsuse puhul olla erinev," märkis Oettinger.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: