Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kriitikud süüdistavad Austria Vabadusparteid luurejuhile kätte maksmises

Austria Vabadusparteisse kuuluv siseminister Herbert Kickl pressikonverentsil.
Austria Vabadusparteisse kuuluv siseminister Herbert Kickl pressikonverentsil. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Austria Vabadusparteisse (FPÖ) kuuluv siseminister Herbert Kickl peatas teisipäeval siseriikliku julgeolekuteenistuse (BVT) juhi Peter Gridlingi töösuhte. Terrorismivastase ameti juhi vallandamisele eelnes ootamatu reid Gridlingi tööruumides ja mitme BVT ametniku kodudes ning kriitikute ja meedia hinnangul võib olla tegu paremäärmusluses süüdistatud ja nüüd võimule saanud erakonna kättemaksuga.

Opositsioon nõuab nüüd seoses Viinis toimunud reididega eraldi juurdlust, vahendasid Deutsche Welle, Reuters jt.

Austrias eelmise aasta lõpus sõlmitud koalitsioonileppega liidukantsler Sebastian Kurzi Rahvapartei (ÖVP) ja FPÖ vahel sai FPÖ enda kätte nii sise-, kaitse- kui ka välisministri ametikoha. Siseministriks sai pikaaegne FPÖ juhtpoliitik Kickl.

Kickl selgitas teisipäeval, et Gridlingit kahtlustatakse selles, et tema juhitud asutuses ei kustutatud reeglite kohaselt juurdluste käigus kogutud materjale, ning et sellises olukorras oli BVT juhi volituste peatamine paratamatu.

BVT-d hakkab juhtima nüüd Gridlingi äsja määratud asetäitja Dominik Fasching, kellest olevat pikka aega lugu pidanud ka valitsuskoalitsiooni juhtpartei ÖVP.

Samas nimetas president Alexander Van der Bellen kogu teemat "äärmiselt ebatavaliseks ja muret tekitavaks" ning opositsioonis oleva liberaalse partei Neos juht Matthias Strolzi sõnul on Gridlingi vastu suunatud rünnak äärmiselt kahtlane.

Kogu afääri juures on kõige tähelepanuväärsemaks detailiks 28. veebruaril Viinis toimunud reidid Gridlingi tööruumides ja mitme BVT ametniku kodudes, mida viis
korruptsioonivastaste prokuröride loal läbi politseiüksus EGS, mis tavaliselt tegeleb tänavakurjategijate ja sissemurdjate püüdmisega. Reididest ei teavitatud ka tavapäraste ministeeriumisiseste sidekanalite kaudu.

Väljaanded Profil ja Der Standard juhtisid tähelepanu sellele, et Viini EGS-i juhib pealinna piirkonna mõjukas FPÖ poliitik ning reidi sihtmärkideks olid ametnikud, kes töötavad BVT äärmusluse monitooringuga tegelevas üksuses. Meedia andmetel konfiskeeriti reidi käigus kokku 19 gigabaiti informatsiooni, mille hulgas oli ka andmeid erinevate paremäärmuslike organisatsioonide kohta. Nende hulgas on omakorda ka paremäärmusluses süüdistatud korporatsioonid, millega on olnud lähedalt seotud FPÖ liider ja praegune asekantsler Heinz-Christian Strache.

Der Standard märkis, et ühel kõvakettal oli sisuliselt kogu üksuse jälitusandmed 2006. aastast saadik.

Justiitsministeeriumi pressiesindaja Christian Pilnacek lükkas tagasi väited, et reidi käigus otsiti paremäärmuslaste kohta kogutud informatsiooni. Tema sõnul võtsid reidil osalenud politseinikud kaasa vaid läbiotsitavate isiklikke andmeid.

Kickl aga lükkas teisipäevasel pressikonverentsil tagasi ka oma erakonna juhi Strache varasema väite, justkui oleks BVT näol tegu "riigiga riigis". Siseminister rõhutas, et seda seisukohta ta "austatud asekantsleriga" ei jaga.

Valitsusjuht ja võimupartei ÖVP liider Kurz kommenteeris teemat eelmisel nädalal lühikese avaldusega, mille kohaselt peavad kõik juhtumiga seotud ministeeriumid tagama täieliku selguse ja läbipaistvuse. Samuti peab Kurzi parteikaaslasest justiitsminister Josef Moser tegema juhtumi kohta põhjaliku raporti.

Eelmise nädala reedel nõudis opositsiooniliste sotsiaaldemokraatide juht ja endine liidukantsler Christian Kern, et parlamendis tuleb juhtumi analüüsimiseks korraldada erakorraline istung.

Uudisteagentuurile APA antud intervjuus ütles ta, et FPÖ kaasvõitlejad Kickli ministeeriumis ületasid ilmselgelt oma volitusi. "Usaldus õiguskaitseorganite vastu on seetõttu drastiliselt vähenenud," rõhutas Kern.

Ka Kurzi erakonna ÖVP julgeolekuteemade kõneisik Werner Amon ütles esmaspäeval ringhäälingule, et Gridling oli BVT juhina teinud aastaid suurepärast tööd ja juhtinud asutust väga hästi. Amon avaldas lootust, et koalitsioonipartneri juhitud ministeeriumis toimunu ei olnud katse Gridlingi tööd mustata.

"Ootamatud läbiotsimised BVT ametnike kodudes ilma ametlikke kanaleid kasutamata ei ole normaalne protseduur," nentis Amon.

Laupäeval teatas töölt eemaldatud BVT ametnikke esindav advokaat, et reidil osalenud politseinikud olid olnud üleni märulipolitsei varustuses ning tegemist oli ilmselge ülereageerimisega. Samuti kirjeldas ta ka seda, kuidas läbiotsijad olid sundinud BVT üksuse juhiks olnud naisametnikku veebikontode ja nututelefonide paroole avaldama.

Meedias on muuhulgas varem kirjutatud ka sellest, et ajal, kui rõhutatult Kremli-meelne FPÖ kontrollib võtmeministeeriume, võib Austria kujuneda Venemaa "aknaks" Lääne luurekogukonda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: