Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kriitikud süüdistavad Austria Vabadusparteid meediavabaduse piiramises

Vasakult: Austria liidukantsler Kurz (ÖVP), asekantsler Strache ja siseminister Kickl (mõlemad FPÖ).
Vasakult: Austria liidukantsler Kurz (ÖVP), asekantsler Strache ja siseminister Kickl (mõlemad FPÖ). Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ajakirjandusvabaduse piiramine on vastuvõetamatu, ütles Austria liidukantsler Sebastian Kurz teisipäeval viitega Austrias puhkenud meediaskandaalile.

Austria päevalehed Der Standard ja Kurier viitasid hiljuti ühelt siseministeeriumi ametnikult politseile saadetud kirjale, milles kurdeti "väga ühepoolse ja negatiivse meediakajastuse üle".

"Ma soovitan piirata suhtlust selle meediaga ainult (juriidiliselt ettenähtava) vajaduse piiresse," ütles ametnik ajalehes Der Standard avaldatud lõigus. Der Standard oli üks "kriitilistest" väljaannetest, kellega suhtlemise eest ametnik politseid hoiatas.

Meediat valikuliselt kõrvale jätta või teatud väljaandeid boikoteerida ei tohi ning "ajakirjandusvabaduse mis tahes piiramine on vastuvõetamatu", ütles omakorda liidukantsler Kurz.

"See puudutab kõikide ministeeriumite ja avalike institutsioonide kommunikatsioonijuhte," samuti erakondi, ütles kantsler.

Siseministeeriumit juhib Rahvapartei (ÖVP) juhi Kurzi koalitsioonipartner detsembris ametisse astunud valitsuses, paremäärmusluses süüdistatud Austria Vabaduspartei.

Ministeerium teatas esmaspäeval avalduses, et kõnealune e-kiri sisaldas "soovitusi ja kommentaare", mitte juhiseid või käske.

Kirja saatis ministeeriumi pressiesindaja ja seda ei käskinud saata ega näinud siseminister Herbert Kickl või teised kõrgemad ametnikud, lisas ministeerium. Nüüd teatati, et varsti luuakse uued juhised "läbipaistvaks suhtluseks meediaga".

Ajakirjandusorganisatsiooni Piirideta Reporterid Austria haru juht Rubina Möhring kritiseeris ministeeriumist saadetud kirja. "Tegemist on uskumatu, vastuvõetamatu meediavabaduse piiramisega," sõnas ta ning ärgitas siseministrit tagasi astuma.

Asjaolu, et praeguses valitsuses on korraga Austria Vabaduspartei käes nii välis-, kaitse- kui ka siseministeerium, on varemgi avalikkuses kriitikat pälvinud.

Näiteks süüdistatakse Vabadusparteid ja siseminister Kicklit eelmisele julgeolekuteenistuse juhile kätte maksmises. Samuti on palju räägitud sellest, et rõhutatult Kremli-sõbraliku erakonna tõttu on Austriast saanud Moskva aken EL-i salastatud andmete juurde.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: