Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marrandi kaitses otsust minna Vene presidendivalimisi vaatlema

Jaanus Marrandi
Jaanus Marrandi Autor/allikas: ERR

Riigikogu OSCE Parlamentaarse Assamblee (PA) Eesti delegatsiooni liige Jaanus Marrandi kaitses oma otsust minna vaatlema pühapäeval toimuvaid Venemaa presidendivalimisi ning kinnitas, et tal pole kahtlusi nende valimiste ebademokraatlikkuses.

"OSCE on Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon ning selle üks ülesandeid ongi tegeleda demokraatlike protseduuride jälgimisega. Ja kui OSCE on otsustanud oma Parlamentaarse Assamblee delegatsiooni Venemaale saata ning sinna läheb 90 parlamendiliiget rohkem kui 30 riigist ja sealhulgas on esindatud enamus Euroopa Liidu riike, siis minu arvates on mõistlik, et ka eestlased seal delegatsiooni liikmena osalevad," ütles sotsiaaldemokraat Marrandi neljapäeval BNS-ile.

Euroopa Parlamendi saadik ja endine välisminister, Reformierakonna liige Urmas Paet ütles teisipäeval, et tema hinnangul peaksid riigikogu liikmed hoiduma Venemaa presidendivalimistel vaatlejatena osalemisest. Välismaiseid vaatlejaid kiputakse Paeda sõnul Venemaal kasutama vaid selleks, et nad valimispäeva õhtul teataksid, et rikkumisi ei täheldatud.

"Ja ilmselt sel päeval põgusal viibimisel valimisjaoskonnas ei täheldatagi, sest sisulised sammud on vajaliku toetusprotsendi vormistamiseks Putinile tehtud juba varem," lisas Paet.

"Kindlasti me ei näe seda, et mingisugune soniga onu paneb mõne sedelipaki kusagile. /---/ Vaadates meediavabadust, sõnavabadust ning opositsiooni ja koalitsiooni vahelise parlamentaarse debati puudumist, siis mul ei ole mingit kahtlustki, et Vene valimised ei ole vabad ega demokraatlikud. Selles ei ole ilmselt suurt eriti kellelgi kahtlust," ütles Marrandi Paeda kriitikale vastates.

"Aga minu arvates on oluline sinna kohale minna nagu ka OSCE seda teeb ja see olukord ära fikseerida. OSCE Demokraatlike Institutsioonide ja Inimõiguste Üksus (ODIHR) ja selle pikaajalised vaatlejad on minu teada seal juba paar kuud kohal olnud. Selleks koostatakse raport ja olukord fikseeritakse," selgitas ta.

"Ega see, kui venelased pärast valimisi teatavad, et meil on kõik tore ja demokraatlik ning kõik on väga hästi - ega see pole parem situatsioon. Ma arvan, et OSCE ei ole Venemaa mõju alla olev organisatsioon, see on rahvusvaheline organisatsioon ja oskab näha - valimiste demokraatlikud protseduurid on väga selgelt kirja pandud," rääkis Marrandi.

"See pole midagi erilist, kui me siina läheme. Ma olen täiesti vastutustundlik kodanik ja olnud 15 aastat riigikogu liige - ma oskan hinnata küll, missugused on vabad ja demokraatlikud valimised," rõhutas ta.

"Ma olen käinud ka näiteks Kasahsani, Kirgiisia, Tadžikitaani valimisi vaatlemas - ega need ei muutu veel sellepärast demokraatlikeks. Ega ma ei lähe neid sinna kinnitama," rääkis riigikogu liige.

"Ma ei arva, et Norra parlamendiliikmed, kellest üks on sealse Keskerakonna ja teine kohaliku EKRE liige, et me läheme sinna Putinit heaks kiitma - ei lähe, jumala eest! Miks me seda tegema peaks?" ütles Marrandi, kes vaatleb valimisi ühes rühmas koos Norra parlamendisaadikutega.

"Ma julgen öelda küll, et Paeda seisukoht on natuke naeruväärne, enesenäitamine, muud midagi," lisas Marrandi.

Venemaa presidendivalimised toimuvad pühapäeval, valimiste kindlaks võitjaks peetakse praegust riigipead Vladimir Putinit.

Eestist sõitis Moskvasse valimisi vaatlema veel ka riigikogu Keskerakonna faktsiooni liige Olga Ivanova, kes sai isikliku kutse Riigiduuma Eesti sõprusrühma juhilt.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: