Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestist lähevad Vene presidendivalimisi vaatlema Marrandi ja Ivanova

{{1520958780000 | amCalendar}}
Jaanus Marrandi ja Olga Ivanova.
Jaanus Marrandi ja Olga Ivanova. Autor/allikas: ERR

Eestist lähevad pühapäeval toimuvaid Venemaa presidendivalimisi vaatlema riigikogu saadikud Jaanus Marrandi ja Olga Ivanova.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni liige Marrandi vaatleb valimisi Euroopa Julgeopleku- ja Koostööorgaisatsiooni Parlamentaarse Assamblee (OSCE PA) delegatsiooni liikmena.

"Sõidan neljapäeval Moskvasse, kus minule ja teistele OSCE PA vaatlejatele OSCE liikmesriikidest korraldatakse tavapärane ettevalmistus. Meile tutvustatakse valimissüsteemi, toimuvad kohtumised meedia, vabaühenduste ja kandidaatide esindajatega," rääkis Marrandi teisipäeval BNS-ile.

Marrandi sõnul peaks tema valimisi eelinfo kohaselt minema vaatlema Moskva oblastisse Krasnogorski piirkonda.

Marrandi, kes on riigikogu OSCE PA delegatsiooni liige, avaldas kahetsust, et teised delegatsiooni liikmed ei osale Vene valimiste vaatlemisel.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Ivanova ütles, et tema läheb valimisi vaatlema Vene riigiduumast saadud kutse alusel. "Sain kutse isiklike kontaktide alusel, selle esitas mulle duuma Eesti sõprusgrupi esimees," ütles Ivanova teisipäeval BNS-ile.

Ivanova ütles, et sõidab Moskvasse juba kolmapäeval, kui tal on Moskva Riiklikus Rahvusvaheliste Suhete Instituudis (MGIMO) esinemine ning samuti osaleb ta Eesti saatkonna korraldatud eesti keele päeval.

Venemaa presidendivalimised toimuvad pühapäeval, 18. märtsil.

Paet: riigikogu liikmed ei peaks Venemaale vaatlejateks minema

Endine Eesti välisminister ja praegune Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet (RE) teatas, et riigikogu liikmed ei peaks Vene valimistel vaatlejatena osalema.

"Eesti riigikogu liikmed ei peaks Venemaal eelseisvate nn presidendivalimiste nn vaatlusel osalema. Kõik olulised sammud valimistulemuse kindlustamiseks on ammu enne, kui vaatlejad laekuvad, võimude poolt vormistatud," rõhutas ta.

Paeti sõnul otsustas näiteks Euroopa Parlament, et valimisvaatlusmissiooni Venemaale ei saadeta, sest neil vaatlejatel poleks mingit võimalust tegelikult toimunust mingit pilti saada. "Oleks mõistlik, kui ka Eesti riigikogu liikmed seda eeskuju järgiksid."

"Välismaiseid vaatlejaid kiputakse Venemaal kasutama vaid selleks, et nad valimispäeva õhtul teataksid, et rikkumisi ei täheldatud. Ja ilmselt sel päeval põgusal viibimisel valimisjaoskonnas ei täheldatagi, sest sisulised sammud on vajaliku toetusprotsendi vormistamiseks Putinile tehtud juba varem," nentis Paet.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: