Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti poliitikud on Venemaa valimiste vaatlemise küsimuses eriarvamusel

Eesti poliitikud on eriarvamusel selles, kas riigikogu liikmetel sobib osaleda Venemaa presidendivalimistel vaatlejana pärast seda, kui Suurbritannia süüdistab Moskvat närvigaasirünnakus Sergei Skripali ja tema tütre vastu.

Peaminister Jüri Ratas (KE) loobus Suurbritannias toimunud sündmuste valguses külastamast Venemaal Krasnojarskis toimuvaid Eesti kultuuri päevi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Reformierakondlasest ekspeaminister Taavi Rõivas ütles, et Suurbritannias toimunu on üks paljudest Kremli küünilistest käikudest, mistõttu on läänemaailma suhted Venemaaga jahedad.

"Minu hinnangul juba enne seda konkreetset sündmust, juba alates vähemasti 2014. aastast ei peaks Eesti peaminister Venemaa vahet sõitma, ei peaks ka Venemaa tipp-poliitikutega kuidagi kahepoolselt kohtuma. See on selline üsna üldine ja ühiselt kokku lepitud hoiak ka Euroopa Liidu tasandil," kommenteeris ta.

2014. aastal annekteeris Venemaa Krimmi. Riigikogu väliskomisjoni esimees, parteitu Marko Mihkelson ütles, et Venemaa ja lääneriikide suhted pole pikka aega olnud nii halvas seisus nagu praegu.

Mihkelsoni sõnul on küsimus, kas Suurbritannia astutud vastumeetmed on piisavad Venemaa ohjeldamiseks.

"Väga olulisel määral sellised Venemaa majanduse jaoks väga olulised projektid jätkuvalt on töös, kui me näiteks räägime Nord Stream 2-st või räägime suurinvesteeringutest, mida tehakse läbi Londoni pankade. Alles Gazprom teatas nendel päevadel seesusguse suure investeeringu tegemisest," selgitas ta.

Mihkelson ei kiida heaks riigikogu liikmete osalemist Venemaa presidendivalimistel vaatlejana.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Olga Ivanova ja sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige Jaanus Marrandi on Venemaal presidendivalimisi jälgimas. Marrandi teeb seda OSCE Parlamentaarse Assamblee 90-liikmelise delegatsiooni koosseisus. Olga Ivanova Vene riigiduuma kutsel.

"Me loomulikult oleme sanktsioonide taga ja kahtlustame tugevasti seda mürgitamisjuhust, kuid samas, kui on valimised, ma saan aru, et nii mõnigi poliitik on huvitatud nende valimiste jälgimisest ja vaatlemisest. Mina isiklikult ei läheks," ütles keskerakondlasest riigikogu aseesimees Enn Eesmaa.

Sotsiaaldemokraat, Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Liisa Oviir peab Marrandi visiiti põhjendatuks.

"See, et seal vaatavad need riigid, kes näevad ja vaatavad, millised on reaalsed rikkumised ja et see fikseeritakse, ma arvan, on väga oluline," ütles ta.

Reformierakonna liikme, europarlamendi saadiku Kaja Kallase hinnangul oleks targem praegu valimiste vaatlema minekust hoiduda.

"Ma näen ju Euroopa Parlamendis neid meeleolusid ja olukord on väga-väga pingeline. Ma arvan, et sellises olukorras oleks mõistlik need visiidid küll ära jätta," sõnas ta.

Rõivas lisas, et talle pole arusaadav, miks on Eestit juhtival ja esindaval parteil ainsa valitsusparteina Euroopa Liidus koostöölepe Ühtse Venemaaga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: