Paet: raha andmine pagulaste vastuvõtmise asemel on ajutine leevendus

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Europarlamendi liige Urmas Paet (RE) leiab, et põgenike vastuvõtmise asemel nendega toimetulemiseks raha anda leevendab pisut küll olukorda, ent on ajutine lahendus.

Bulgaaria tegi Euroopa Liidu eesistujamaana ettepaneku, et riigid, kes ei soovi põgenikke vastu võtta, võiksid teisi riike, kes põgenikemassidega toime peavad tulema, rahaliselt toetada.

Europarlamendi saadik Urmas Paet ütleb, et idee ei ole tegelikult uus ja kuigi see väärib arutelu, pole see ka kestlik lahendus.

"Ma arvan, et see lühiajaliselt võiks natukene leevendada seda pingestatust, mis põgenikega on tekkinud ja selle ümberjagamisega või siis tahtmatusega ka osade riikide poolt neid vastu võtta," kommenteeris Paet. "Muidugi ka inimeste enda tahe pole alati selline, et soovitakse minna riiki, kes siis justkui peaks neid vastu võtma Euroopa sees."

"Siiani on onud näiteks Itaalia ja mõne riigi etteheide veel, kus see põgenike surve on kõige suurem, et nad ei tunneta ega taju üldse mingit solidaarsust teistelt Euroopa riikidelt," selgitas Paet, lisades, et rahalise toe suurenemine ei lahenda probleemi.

"Küsimus ei ole ainult rahas, vaid lihtsalt selles, et need inimesed, kes põgenikena Euroopasse tulevad, enamik tahabki minna ainult mõnda Euroopa riiki: kas siis jääda sellesse riiki, kuhu nad esimesena jõudsid, milleks on praegu kõige rohkem Itaalia, või siis liikuda edasi Saksamaale. Nende riikide koormus igal juhul on kõige suurem, ja see ei ole ainult rahaline koormus; see on ka emotsionaalne koormus, see tekitab poliitilisi probleeme riigis sees, kui lühikese ajaga tuleb väga palju inimesi teistelt mandritelt," põhjendas Paet.

ERR-i toimetaja Toomas Sildami täispikka intervjuud Urmas Paetiga saab ERR.ee uudisteportaalist lugeda laupäeval.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: