Eesti jääb Dubai Expost kõrvale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1522134240000 | amCalendar}}
Foto: IDEX 2017

Ükski erialaliit ei teatanud oma ettevõtete valmidusest panustada raha, et minna Eesti ekspositsiooniga Dubai Expole. Kuna valitsus otsustas, et Eesti osaleb maailmanäitusel vaid juhul, kui osalevad ettevõtted maksavad poole maksumusest, jääb Eesti Dubai Expost kõrvale.

Veebruaris otsustas valitsus, et Eesti riik osaleb Dubai Expol tingimusel, et ettevõtjad soovivad rahaliselt panustada Expol osalemisse. Ettevõtjad märkisid oma tagasisides riigile, et Expol ülesastumisse nad investeerida ei plaani ning suurnäituse asemel oleks esmajärjekorras kasu Eesti riigi välisesinduse avamisest Araabia Ühendemiraatides.

Tähtaeg ettevõtjatele oma osalemissoovidest teada anda oli 25. märtsiks Ettevõtjad tõid oma tagasisides välja, et ühekordsest suursündmusel osalemisest Pärsia lahe piirkonnas majandussuhete arendamiseks ei piisa.

"Ütlesime, et sellisel kujul nagu majandusministeerium selle praegu pani lauale, on seda keeruline arutada – ei ole teada terviklikku kontseptsiooni, millega sinna üldse minna. Praegu ei ole võimalik arutada, teadmata sisu, mille üle me arutame," kommenteeris ERR-ile kaitsetööstuse liidu tegevjuht Ingvar Pärnamäe.

"Ütlesime, et meie ettevõtete seas on neid küll, kelle jaoks see on oluline, ettevõtted on kindlasti valmis panustama, aga 50 protsenti omaosalust on natuke utoopiline, see ületab meie ettevõtete võimeid."

Pärnamäe hinnangul olnuks lisaks rahalisele toele võimalik arutada ka teistsuguste toetusmeetmete üle – tehnoloogia väljapanek või inimeste ühine palkamine sinna tööd tegema näiteks.

"Võimalusi on oluliselt rohkem kui see neli miljonit, mis selle sees on. Seda me rõhutasime ka, et kui ministeerium nüüd midagi välja pakub, kuidas sellega edasi minna, siis tahaksime olla kindlasti informeeritud ja sees," lisas Pärnamäe.

Kaubandus-tööstuskoja kommunikatsioonijuht Epp Joala ütles ERR-ile, et nendeni ministeeriumi päring ei jõudnudki, ehkki nad teavad, et kiri välja saadeti.

"Aga me poleks eriti midagi ka arvanud, sest oleme oma seisukoha juba varem välja öelnud: Eesti ei peaks Expol osalema ja seda rahalist vahendit peaks kasutama pigem erialamessidel osalemiseks," ütles Joala.

„Oleme ettevõtjatega alates üle-eelmise aasta algusest nõu pidanud, kas meil oleks mõistlikum osaleda Expol või avada kõigepealt Eesti riigi välisesindus Araabia Ühendemiraatides. Ettevõtjad andsid meile teada, et nad sooviksid küll osaleda Expol, aga püsiva esinduse loomine on praegu esmatähtis,“ sõnas ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Eesti riik soovib avada EAS-i välisesinduse Araabia Ühendemiraatides selle aasta teises pooles. EASi välisesindajal on aastaringselt kohapeal olles võimalik luua pikaajalisi ärisidemeid Eesti ettevõtete jaoks. Lisaks planeerib valitsus Araabia Ühendemiraatides ka Eesti suursaatkonna avamist, mis annaks parema võimaluse toetada piirkonnast huvitunud Eesti ettevõtjaid.

„Eesti majanduse jaoks on ekspordivõimekuse kasvatamine üks olulisemaid arengusuundi, kui mitte kõige olulisem. Meie ettevõtete eksport on viimastel aastatel märgatavalt tõusnud ja soovime, et see selliselt ka jätkuks,“ kommenteeris minister. „Araabia Ühendemiraatides Eesti toodete ja teenuste müümine ei saa olema niisama lihtne. Oleme ettevõtjatega ühel nõul - meil on mõistlik alustada püsiva pidepunkti loomisega ja seejärel panustada erialamessidel ja suurüritustel osalemisse,“ ütles Palo.

Eesti ettevõtted ei ole veel märkimisväärses mahus oma tooteid ja teenuseid Pärsia lahe piirkonda eksportinud. Huvi on firmadel aga olemas, eriti IT-valdkonnas, kaitse- ja toidutööstusel, aga ka rõiva-, mööbli- ja kosmeetikatootjatel ning logistikafirmadel.

Eesti on varasemalt osalenud Expol ainult nendes riikides, kus on Eesti riigi välisesindus juba olemas.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: