Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Montenegro saadab Vene diplomaadi välja, Slovakkia ja Luksemburg arutlevad

{{1522237860000 | amCalendar}}
Montenegro kaardiväelased NATO ja Montenegro lipuga.
Montenegro kaardiväelased NATO ja Montenegro lipuga. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Montenegro võimud teatasid kolmapäeval otsusest saata seoses Salisbury juhtumiga välja üks Vene diplomaat.

"Montenegro valitsus kuulutab saatkonnas töötava Vene diplomaadi ebasoovitavaks isikuks," säutsus Montenegro valitsus Twitteris. Veel enne seda levis uudis Balkani meedias.

Valitsus ütles, et diplomaadil on riigist lahkumiseks nädal aega.

Lisaks võttis valitsus tegutsemisloa Vene aukonsulilt Montenegros, lisati teates.

Luksemburg kutsub oma suursaadiku Venemaalt konsultatsioonidele

Luksemburg otsustas kutsuda oma suursaadiku Venemaalt koju konsultatsioonidele, teatas agentuur Bloomberg kolmapäeval.

"Luksemburgi valitsus mõistab täie otsustavusega hukka (Salisbury) rünnaku ja toetab Suurbritannia valitsuse järeldusi selle kohta, et suure tõenäosusega lasub vastutus selle eest Venemaal ja mingeid muid tõeseid selgitusi ei ole," seisis välisministeeriumi avalduses.

Välisminister Jean Asselborn teatas varem, et Luksemburg ei kavatse ühineda nende riikidega, kes saadavad Vene diplomaate välja seoses Vene endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamisjuhtumiga Ühendkuningriigis.

Slovakkia kutsub saadiku Moskvast konsultatsioonidele

Slovakkia valitsus on otsustanud kutsuda seoses Salisbury juhtumiga oma Moskva-saadiku kodumaale konsultatsioonidele, teatas välisminister Miroslav Lajčák kolmapäeval.

Lajčák nimetas pärast Slovakkia riikliku julgeolekunõukogu kohtumist Bratislava otsust tõsiseks diplomaatiliseks sammuks ja lisas, et valitsus ei ole veel valmis liituma rohkem kui 20 riigiga, kes on saatnud Suurbritannias sooritatud keemiarünnaku järel välja Vene diplomaate.

Välisministri sõnul ei saa välistada ka Vene diplomaatide väljasaatmist.

Vene diplomaatide väljasaatmisest on praeguseks teatanud 26 riiki, nende seas 28 Euroopa Liidu liikmesriigist 19. Mitu riiki on teatanud Venemaal resideeruva suursaadiku kodumaale konsultatsioonidele kutsumisest.

Samm on solidaarsusavaldus Suurbritanniale pärast Inglismaal 4. märtsil korraldatud närvimürgirünnakut endisele Vene topeltagendile Sergei Skripalile ja tema tütrele Juliale.

Briti suursaadik Bratislavas Andrew Garth väljendas Slovakkia valitsuse otsuse üle pettumust. Garth ütles Slovakkia riigitelevisioonile ja säutsus Twitteris, et rünnaku tõsidus nõuab tugevat vastust.

"Ma hindan otsust, kuid ei saa öelda, et pole pettunud," lausus Briti diplomaat.

Portugal kutsub Moskva-saadiku kodumaale konsultatsioonidele

Portugal kutsub Moskvas resideeruva suursaadiku kodumaale konsultatsioonidele, teatas välisminister Augusto Santos Silva kolmapäeval.

"Portugal jääb mõistlikuks selles osas, mis puudutab kahepoolseid suhteid, et kaitsta rahvuslikke huve," vahendas rahvusringhääling RTP välisministri sõnu.

Vene diplomaatide väljasaatmisest solidaarsusest Suurbritanniaga pärast Salisbury keemiarünnakut on praeguseks teatanud 26 riiki, nende seas 28 Euroopa Liidu liikmesriigist 19. Mitu riiki on teatanud Venemaal resideeruva suursaadiku kodumaale konsultatsioonidele kutsumisest.

Erdoğan: Türgi ei astu Venemaa vastu samme ainult "kahtlustuse põhjal"

Türgi ei kavatse järgida paljude Euroopa Liidu ja NATO liikmesriikide eeskuju ja saata riigist välja Vene diplomaate seoses Sergei Skripali mürgitamisjuhtumiga kõigest "kahtlustuse põhjal", ütles Türgi president Recep Tayyip Erdoğan kolmapäeval.

"Kõigest sellepärast, et mõned riigid astusid samme kahtlustuse põhjal, ei saa me otsustada sama sammu kasuks," ütles Erdoğan meediale.

"Pole mingit küsimust, et me peaksime käituma täpselt nagu nemad," ütles Erdoğan, kes kohtus esmaspäeval EL-i liidritega tippkohtumisel Bulgaarias.

Türgi välisministeerium tegi esimese avalduse rünnaku kohta esmaspäeval, mõistes hukka närvimürgi Novitšok kasutamise, kuid jättes mainimata Venemaa võimaliku osaluse.

Vene president Vladimir Putin suundub järgmisel nädalal Türki kahepäevasele visiidile, kus peab Erdoğani ja Iraani presidendi Hassan Rouhaniga kolmepoolseid kõnelusi Süüria üle.

Kuigi Moskva ja Ankara suhted said löögi pärast Vene sõjalennuki allatulistamist Süüria kohal 2015. aasta novembris, on analüütikute sõnul head suhted Venemaaga muutunud Türgi välispoliitika tugisambaks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: