Narõškin: välja saadetud Vene diplomaatide seas on välisluure ohvitsere

Vene välisluureteenistuse (SRV) juht Sergei Narõškin.
Vene välisluureteenistuse (SRV) juht Sergei Narõškin. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Lääneriikidest välja saadetud Vene diplomaatide seas on üksikuid luureohvitsere, ütles Vene välisluureteenistuse (SRV) juht Sergei Narõškin kolmapäeval.

"Väljasaadetud välisministeeriumi töötajate seas on meie teenistuse ametlikke esindajaid, julgeolekuohvitsere, üsna vähe. Need on isikud, keda esitleti asukohariikidele SRV ohvitseridena ametlikult ja tagasid koostöö asukohariikide eriteenistustega nn partnerluskanali kaudu," ütles Narõškin Interfaxile.

Rohkem kui 25 riiki, nende seas USA, Kanada, Austraalia ja suur osa Euroopa Liidu liikmesriike, on teatanud Salisbury juhtumiga seoses Vene diplomaatide väljasaatmisest. Kodumaale peab naasma ühtekokku umbes 150 diplomaatilist töötajat.

Mõned riigid ütlesid väljasaatmisi põhjendades otsesõnu välja, et osa väljasaadetavaid on Vene luuretöötajad.

Uus-Meremaa ei leia väljasaatmiseks Vene spioone

Uus-Meremaa teatas teisipäeval, et saadaks meeleldi välja Vene spioone vastusena endise Vene topeltagendi mürgitamisele Suurbritannias, kuid ei suuda ainsatki Vene luurajat leida.

USA, Kanada, Austraalia ja paljud Euroopa riigid saatsid seoses närvimürgirünnakuga Sergei Skripali ja tema tütre vastu Salisburys kokku välja üle saja Vene diplomaadi.

Endine Briti koloonia ja Londoni lähedane liitlane pakkus põhimõttelist toetust, kuid tõdes, et Vene luuretegevuse puudumisel ei saa nad palju ette võtta.

"Me oleme viinud Uus-Meremaal läbi kontrolli. Meil ei ole siin deklareerimata Vene luuretöötajaid. Kui oleks, siis saadaksime nad välja," ütles peaminister Jacinda Ardern riigiraadiole.

"Kas mind üllatab, et Uus-Meremaa ei ole nende nimekirja tipus? Tegelikult mitte."

Ardern lisas, et Uus-Meremaa uurib, milliseid samme riik saaks astuda, et toetada rahvusvahelist kogukonda Salisbury rünnakuga seoses.

Venemaa on eitanud oma seotust tapmiskatsega, mille tagajärjel on Skripal ja tema tütar raskes seisundis haiglas ja mille puhul oli tegemist ilmselt esimese närvimürgirünnakuga Euroopas pärast Teist maailmasõda.

Uus-Meremaa kuulub luureinfo jagamise võrgustikku "Viis silma", milles osalevad lisaks USA, Suurbritannia, Kanada ja Austraalia.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: