X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sakkov: Vene diplomaatide väljasaatmisel on mõju vastuluure vallas

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse direktor Sven Sakkov selgitas "Aktuaalse kaamera" otsestuudios, et äsjane Vene diplomaatide väljasaatmine lääneriikidest ei ole ainult sümboolne samm, sest vastuluurevaldkonnas omab selline kollektiivne väljasaatmine väga tuntavat mõju.

Sakkov avaldas lootust, et veel Euroopa Liidu liikmesriike tuleb Vene diplomaatide väljasaatmise kampaaniaga kaasa.

"See on tõhus alguseks, kindlasti ei tohi see jääda ainsaks sammuks. Sellele peaksid minu arvates järgnema sammud, mis puudutavad Putini lakeide raha ja vahendite kallale minekut lääneriikides. Teiseks Nord Stream 2 lõpetamine. Kolmandaks NATO-Vene alusakti kehtetuks tunnistamine. Ja kindlasti ühe asjana veel Magnitski seaduste vastuvõtmine ja nende rakendamine," rääkis ta.

Küsimusele, millised nende meetmetest on aga lähiajal realistlikud, vastas Sakkov, et praegu on oluline, et nende diplomaatide väljasaatmise osas, et suured riigid Euroopas, kaasa arvatud Itaalia, otsustasid selle asjaga kaasa minna. "See on mõjus. Pluss Ameerika Ühendriigid, pluss Ukraina, Kanada ja teised. Ilmselgelt näiteks Itaalia läks kaasa sellise kasvava konsensusega Euroopa Liidus, see ei oleks võib-olla nende esimene instinkt olnud. Saksamaa puhul ka, et kes vaatab Nord Stream 2 majandusprojektina, võib-olla tuleb ka hetk, kus nad vaatavad, et Venemaa jaoks on see eelkõige geopoliitiline projekt, mitte majandusprojekt."

Kommenteerides Vene kaitseatašee väljasaatmist Eestist, ütles Sakkov, et sellised käigud on kasulikud vastuluureaspektist ehk et mingi kohapeal asuv teadaolev luuraja saadetakse välja. Kindlasti järgnevad sellele sammud Venemaa poolt, sümmeetrilised sammud vastu. ma arvan, et me võime kindlasti eeldada, et üks või paar Eesti diplomaati saadetakse Venemaalt välja. Aga nagu ma ütlesin, et see ei saa jääda ainsaks sammuks, sest sellele oleksid Venemaal kindlasti omad vastused olemas."

Päris sümboolseks sammuks Sakkov Vene diplomaatide väljasaatmist lääneriikide poolt ei pea, sest vastuluurevaldkonnas võib see olukorda päris palju muuta küll. "Kuna Euroopast ikkagi korraga saadetakse välja ja pannakse nimekirja terve hulk Vene luurajaid, kes on diplomaatideks maskeerunud."

Euroopa Liidu liidrid nõustusid eelmisel nädalal Suurbritannia hinnanguga, et endise Vene luureametniku Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise eest vastutab Venemaa. Moskva on neid süüdistusi eitanud.

Esmaspäeval teatasid paljud lääneriigid Venemaa diplomaatide väljasaatmisest, nende seas ka USA ja Eesti.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: