Filipiinid sulgevad reostuse tõttu populaarse turismisaare

Boracay saar on olnud turistide seas populaarne alates 1980ndatest.
Boracay saar on olnud turistide seas populaarne alates 1980ndatest. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Filipiinide valitsus on otsustanud sulgeda kuueks kuuks populaarse turistide sihtkoha, Boracay saare, kuna reovesi on rikkunud selle rannad ja selged sinised veed.

Saar suletakse 26. aprillil ja see tähendab, et sinna ei lubata ühtegi turisti. Boracay saatuse üle on spekuleeritud alates veebruarist, mil Filipiinide president Rodrigo Duterte nimetas saart virtsaauguks ja kritiseeris reostuse tekitajaid.

Boracay saarel elab 17 000 inimest, kellest valdav osa on seotud turismiäriga. Sulgemise tõttu kannatavatele kohalikele pakutakse rahalist tuge kriisifondist, kuid ametiisikud pole täpsustanud, kui suured on toetused.

Filipiinide saarestikku kuulub üle 7000 saare, mille seast on Boracay saanud aastate jooksul paradiisiranna võrdkujuks. Alates turistide massilisest saabumisest 1980ndatel on saar aga olnud hädas idüllilise keskkonna säilitamisega.

Mullu külastas saart kümne kuu jooksul ligi 1,7 miljonit turisti, sealhulgas suur hulk kruiisireisijaid. Saar on aga hädas, kuna arendustegevus pole reguleeritud ning majapidamistesse seatud torud kannavad puhastamata reovett otse merre.

Saare heitveesüsteemide uuring näitas, et suuremal osal ehk 716 majapidamisel ja ettevõttel 834st polnud heiteluba ning eeldatavasti lasevad nad kogu heitvee otse merre.

Saare sulgemine peaks andma aega, et teha puhtaks saar ja ümbritsevad mered, kusjuures reoveesüsteemidega ühendamise kohustus langeb ilmselt kohalikele ettevõtetele.

Mõned kohalikud ettevõtted, mida on kokku umbes 500, leiavad aga, et saare sulgemine turistidele hävitab tuhandete töötajate elu ja teenistuse ning kahjustab saare mainet igaveseks.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: