Vooglaid ja Lobjakas näevad Eesti valijate väärtusbaasi erinevalt

Kui Varro Vooglaid leiab, et Eestis on rohkem konservatiivseid valijaid kui pakub neile väljundit parteimaastik, siis Ahto Lobjakase arvates on end konservatiivideks nimetavate inimeste seas ka palju neid, kes sisimas kaitsevad liberaalseid väärtusi.

SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks esindaja Varro Vooglaid leidis Ühiskonnauuringute Instituudi korraldatud parteide tulevikku käsitleval seminaril, et Eesti valijaskonna vaated on konservatiivsemad kui väljendab tänane poliitikamaastik.

"Küsimus pole selles, et parteid peaks lähenema EKRE-le, vaid selles, et valijate enamus oleks paremini esindatud. Ehk parteidest pole puudust, vaid parteid on üheülbalised. Mulle oleks sümpaatne kui meil oleks selline partei, mis oleks konservatiive ühendav, aga mitte rahvusliku vastandamise alusel. EKRE toetub rahvuslike pingete ekspluateerimisele, aga paljudele kristlastele see ei meeldi."

Kolumnist ja analüütik Ahto Lobjakas leidis, et Eestis on parteisid piisavalt, aga mida pole, on parteide julgus kaitsta oma arvamusi. Lobjakas leidis ka, et ühiskonda ei saa jagada konservatiivseteks ja liberaalseteks ühe üldise küsimuse alusel, vaid esitada tuleks väga konkreetseid küsimusi.

"Näiteks, kas holokaust toimus või mitte. Kui toimus, siis kui palju juute hukkus. Surmanuhtlus - olete poolt või vastu? Kui olete poolt, siis kuidas hukkame? Naiste valimisõigus - kas võtame tagasi? Ma arvan, et vastuseks tuleb kahekohaline arv. Homod - kas olete homosuhte rekriminaliseerimise poolt? Nii saab tegeliku liberaalse-konservatiivse jaotuse. See küsitlus tooks inimestes välja, et oleme läinud paljudes asjades liiga kaugele. Ja inimesed leiavad südamesopist oma sisemise liberaali üles," sõnas Lobjakas.

Endine (Isamaa, Isamaaliidu ja IRL-i) poliitik Tõnis Lukas leidis, et Eestis on nii palju konservatiivseid inimesi, et nad ei mahu ühte erakonda ära.

"Kui EKRE tuli välja mõelda selleks, et IRL enam kõiki väärtusi ei kaitsnud, siis nüüd on IRL-i ja Vabaerakonda vaja selleks, et EKRE ei rahulda. Flirt äärmuslusega lihtsalt ei sobi kõikidele konservatiividele. EKRE on Vene-sõbralikus Euroopa erakondade pesas ja asus alatult ründama isikut, kes on neist moraalselt ja intellektuaalselt tugevam (Mart Laar - toim). Sellega kriipsutasid nad maha võimaluse, et Isamaa ja Vabaerakonna valijad võiks nende taha minna."

Varro Vooglaid leidis vasturepliigis, et EKRE äärmuslikuks sildistamine Lukase poolt pole õige. Ta soovitas taastada Eestis rahvaalgatuse.

Sellele vastas Ahto Lobjakas, et rahvaküsitlustega on võimalik masse lihtsalt manipuleerida ning tulemus võib olla see, kuhu jõudis Saksamaa 1930-ndatel aastatel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: