Ratas: loomulikult on kergem, kui kõik erakonnajuhid on valitsuse liikmed

{{1523094300000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Peaminister Jüri Ratas ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski otsuse kohta ametist loobuda, et loomulikult on lihtsam, kui erakonnaesimehed on ka valitsuse liikmed, kuid kindlasti saab selle koalitsiooniga edasi minna.

Ratas rääkis ERR-ile, et on nõus valitsuse liikmetega koos vastutust edasi kandma ning koos Jevgeni Ossinovski ja Helir-Valdor Seederiga koaltisioonis jätkama.

"Selliseid otsuseid saab iga koalitsioonipartner ja tema esimees teha," kommenteeris ta Ossinovski taandumist. "Loomulikult on valitsuse mõttes alati kergem see, kui erakondade esimehed on alati kõik ka valitsuse liikmed. /.../ Olen täiesti veendunud, et me saame selle koalitsiooniga edasi minna".

Ratas oli enda sõnul Ossinovski kavatsusega kursis, kuid uutest võimalikest ministrikandidaatidest veel vesteldud ei ole.

Ka ütles peaminister, et eelarvestrateegiat Ossinovski ametist lahkumine ei mõjuta, sest SDE juht on talle lubanud, et jääb valitsuse liikmeks vähemalt kuni eelarvestrateegia kokkuleppimiseni.

Seeder: erakonnajuht ei pea tingimata minister olema

Isamaa ja Res Publica Liidu juht Helir-Valdor Seeder ütles ERR-i raadiouudistele, et sotsiaaldemokraatide esimehe Jevgeni Ossinovski otsus meeldib talle. Seederi sõnul annab tulevik vastuse, kas see samm oli taktikaline, mõeldes tulevastele valimistele, soov pühenduda rohkem erakonnaisesele tegevusele ja kampaaniale, või on kantud mingitest erakonna sisepingetest ja võitlustest.

"Mina vaatan seda natuke üldisemas plaanis, Eesti ühiskonna ja parlamentaarse riigi arengu pikemast perspektiivist ja mulle see väga meeldib," lausus ta.

Seeder põhjendas, et ta ise ei ole valitsuserakonna juhina samuti minister ning see võimaldab kaasa haarata laiema ringi inimesi nii erakonna kui ka riigi juhtimisse. "Ei ole väga hea, kui kõigi valitsuserakondade informatsioon on ministrite käes, juhid istuvad valitsuses, seal on info, langetatakse otsused ja parlamendifraktsioonid jävad natuke tagaplaanile," rääkis ta.

Seeder lisas, et mida rohkem on parlamendis sisulisi erakondi, seda suuremaks kujuneb parlamendi roll ning valitsuserakondade sisuline otsustamine kandub ka rohkem parlamenti.

Eelseisvaid eelarvestrateegia läbirääkimisi ei tohiks ministrivahetus Seederi arvates mõjutada, sest dokumenti ei saa pea peale pöörata ning sinna viiakse sisse üksnes tegelikust olukorrast tulenevaid muudatusi.

Iva: Ossinovski otsus ei olnud päris ootamatu

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva (IRL) kirjutas sotsiaalmeedias, et Ossinovski teade ei tulnud päris selgest taevast. "Viimased ajad pole sotsidele lihtsad olnud, seetõttu on mõistetav, et erakonna esimees soovib kogu jõuga valimiskampaaniasse panustada," märkis ta.

Iva sõnul ootab ta huviga, kes tema vastaskabinetti kolib, sest küsimused nagu hooldusteenuste kvaliteet ja pensionireformi elluviimine eeldavad tervisevaldkonnaga tõhusat koostööd.

Reformierakondlane Keit Pentus-Rosimannus kritiseeris sotsiaalmeedias Ossinovski otsust, et otsus kajastab sotside prioriteete - ennekõike valimised ja siis Eesti riik.

"Ja edu Helmen Kütile või Heljo Pikhofile, kes on sotside ridadest kõige loogilisemad valikud Ossinovskist tühjaks jääva valdkonna juhtimisel," sõnas Pentus-Rosimannus. 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: