X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valga haigla nõukogu otsustas sünnitusosakonna sulgeda

{{1523360340000 | amCalendar}}
Foto: Arvo Meeks/Eesti Meedia/SCANPIX

Valga haigla nõukogu otsustas teisipäeval Tartu Ülikooli kliinikumis toimunud koosolekul sulgeda haigla sünnitusosakonna alates 1. juulist.

TÜ kliinikumi juhatuse liige, Valga haigla nõukogu esimees Mart Einasto rääkis koosolekule järgnenud ja lõpus väga emotsionaalseks kiskunud pressikonverentsil, et arutelu venis plaanitust pikemaks ja kuulati ära ka haigekassa juhatuse liige Maivi Parv, kes andis ülevaate võimalustest.

"Lõppkokkuvõtes läks ka nõukogu otsustamisel küllaltki emotsionaalseks nii, nagu see taust praegusel hetkel Eestis sellel küsimusel on. Argumendid olid pigem mitte haiglat ja teenust puudutavad, vaid laiemad, regionaalpoliitised," ütles Einasto.

Hääletusel otsustas nõukogu sulgeda Valga haigla alates 1. juulist. Viieliikmelisest nõukogust hääletas sünnitusosakondade sulgemise vastu kaks - Valga vallavanem Margus Lepik ja vallavolikogu esimees Külliki Siilak, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma esindan kogukonna häält. /.../ Me igal juhul oleme sulgemise vastu, et tagada regionaalselt siiski mingi elulootus sellises piirkonnas, mis on Valgamaa, mida peetakse ääremaaks," selgitas Siilak.

TÜ kliinikumi naistekliiniku juhataja Helle Karro ütles, et vastupidiselt kõlanud hirmudele suudab Tartu sünnitusosakond tagada igale sünnitajale personaalse lähenemise ja privaatsuse ning ka perepalateid on piisavalt.

Valga haiglas ei ole küsimus Karro sõnul arstide professionaalsuses, vaid selles, et kahe arstiga ei saa aasta ringi sünnitusabi osutada.

TÜ kliinikumis on keskeltläbi seitse-kaheksa sünnitust ööpäevas ning valves on neli ämmaemandat.

"Ma pole kuulnud ühestki sünnitusest, mis oleks toimunud koridoris," rõhutas Karro, lükates tagasi pressikonverentsil häälekalt sõna võtnud Vabaerakonna kohaliku haru juhi Tanel Valgu süüdistused.

Karro rõhutas, et sünnitusosakonna sulgemine ei tähenda kogu emadushoolduse teenuse kadumist. "Kindlasti ei kao ära ei naistearsti vastuvõtud, teenused, ei ämmaemanda vastuvõtud, teenused ega sünnitusjärgsed visiidid. See peab toimuma kohapeal," ütles ta.

Siilaku hinnangul ei ole sünnitusosakonna sulgemiseks praegu õige aeg.

"Kui siin meile väidetakse, et rasedate jälgimine jääb ämmaemanda tööks, mis on tõsi, siis seda tervisekeskust, kus see ämmaemand tööle hakkaks, hetkel veel ei ole. Remonti läheb EMO osakond, kiirabiteenus. /.../ Kas see kaks kuud on piisavalt turvaline aeg, et me tagame heaolu, turvatunde nendele rasedatele, kes meil Valgas praegu arvel on?" kommenteeris ta.

Haigekassa ei kahtle, et Valga ja Põlva haiglate sünnitusosakondade sulgemine on ema ja lapse turvalisuse huvides. Lisaks saab nüüd täiustada teisi haigla teenuseid.

"Nagu me haigakassa poolt oleme lubanud, et selles osas, mis on vabanev raha sünnitustest, me ostame teisi vajaminevaid teenuseid sellesama haigla lepingust," kinnitas haigekassa juhatuse liige Maivi Parv.

"On ka teine osa kogukonnast, suuremate meditsiiniliste vajadustega inimestega, kes ei ole nii häälekad kui see kogukond, kes praegu sõna on võtnud, aga tegelikult me vastutame kõigi eest," rääkis Einasto.

Ligi pooled Valgamaa sünnitajad valisid ise muu haigla

Haigekassa juhatusse kuuluv Maivi Parv märkis, et Valga sünnitusosakonna teema on olnud jälgimise all viimased kolm-neli aastat - tähelepanu on pööratud sellele, kus sünnitusteenust osutatakse ja kus inimesed liiguvad.

"Vastukaaluks nendele argumentidele, et justkui ei olda TÜ kliinikumiga rahul - eelmisel aastal oli Valga maakonnas üle 200 sünnituse ja neist pooled liikusid ise Valga maakonnast ära," rõhutas ta. "51 protsenti kogu Valga maakonna kindlustatutest läks sünnitama Valga haiglasse".

Parve sõnul jätkub trend, et inimesed liiguvad ja valivad kompetentsikeskuse.

Valga haigla nõukogu liige, TÜ kliinikumi direktor Ago Kõrgvee sõnas, et kliinikumi piirkonnas on kliinikum vastutav kõigi oma patsientide ja nende tulevaste laste probleemide eest.

"Mida iganes meile ette heidetakse, tunneme me selle eest vastutust ja kohustust ning vajadusel tehakse korrektiive," lausus Kõrgvee.

Haigla nõukokku kuuluvad Tartu Ülikooli kliinikumist Mart Einasto (nõukogu esimees), Ago Kõrgvee ja Rein Kermes. Valga esindajatena on nõukogus vallavanem Margus Lepik, volikogu esimees Külliki Siilak ja volikogu liige Külli Laugesaar.

Märtsi keskel teatas haigekassa, et tänavu oktoobrist suletakse Põlva ja nõukogu heakskiidu korral ka Valga haigla sünnitusosakond. Otsus on mõlemas linnas toonud kaasa protestilaine.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael, Ege Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: