Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valga haigla küsib valitsuselt sünnitusosakonna kahjumi katteks 100 000 eurot

Valga haigla nõukogu esitas esmaspäeval valitsusele taotluse katta sünnitusosakonna tänavust kahjumit 100 000 euro ulatuses, kuna sünnitusosakonna töö on juba praeguseks personalipuuduse tõttu peatatud.

Valga haigla nõukogu otsustas varem sünnitusosakonna sulgemise alates 1. juulist, sest haigekassa tegi haiglale ettepaneku sünnitusteenuse rahastamise lõpetamiseks. Haigla juhatuse esimehe Marek Seeri kinnitusel pidi sünnitajad paraku juba mais Tartusse suunama, sest 76-aastane valvegünekoloog lahkus haigestumise tõttu töölt ja praeguseks on läinud pensionile.

"Paraku oli eelmisel nädalal olukord selline, et valvegünekoloog töötas ainult nädalavahetusel. Nädala sees pole meil võimalik personali nappuse tõttu naistearsti valvesse rakendada."

Valga haiglas on tänavu esimese nelja kuu jooksul vastu võetud 50 sünnitust.

Tänavu ja järgmisel aastal investeerib Valga Haigla 500 000 – 600 000 eurot uue erakorralise meditsiini osakonna (EMO) ümberehitusse, millele lisandub aparatuuri maksumus. "Teatud erialad peavad olema maakondades kindlasti esindatud ja suur rahapaigutus EMOsse kinnitab, et Valga haiglal nähakse pikka perspektiivi, küll aga ei arva ma, et siin peaks olema praeguses demograafilises olukorras eraldi sünnitusosakond."

Seer lisas, et kui sünnitaja tuleb edaspidi Valga haigla ukse taha, siis ei saada haigla teda minema, vaid lubab osutada professionaalset abi oma pädevuse piires. "Kui meie ise ei suuda olukorda lahendada, siis saab inimene ohutu kiirabi- või reanimobiilitranspordi Tartu Ülikooli Kliinikumi."

Valga haigla nõukogu esimees Mart Einasto ütles, et esmaspäevane rahataotlus läks teele seetõttu, et vabariigi valitsus pakkus sünnitusosakondade kahjumi katmiseks oma tuge. "Oleme selle eest tänulikud iseäranis peaminister Jüri Ratasele ja maaeluminister Tarmo Tammele, kes nägid lahenduse leidmiseks tõsist vaeva. Valga Haigla puhul toimus aga veel enne varem otsustatud sulgemisaega ehk 1. juulit miski, mis on paratamatu. Erinevalt Põlva haiglast ei ole Valgas enam mõtet sünnitusteenust poolikute lahenduste abil hoida ja seda eriti olukorras, kus valitsuse pakutu näol on tegu siiski ajutise lahendusega."

15. märtsil sai avalikuks haigekassa otsus sulgeda tänavu oktoobrist Põlva haigla sünnitusosakond, sama otsus tehti ka Valga haigla sünnitusosakonna kohta, juhul kui nende nõukogu selle heaks kiidab. Otsus tekitas kohalikes kogukondades ägedat kriitikat.

Peaminister Jüri Ratas (Keskerakond) teatas mai alguses, et Põlva ja Valga haiglate sünnitusosakondade ootamatu sulgemine on erakorraline olukord, mille muutmiseks oleks võimalik raha eraldada valitsuse reservist. Kas ja kui palju valitsuselt raha küsida, pidid otsustama haiglate nõukogud.

Esmaspäeval peaks selguma ka, kas Põlva haigla küsib sünnitusosakonna töö jätkamiseks lisaraha või ei.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: