Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ratas: Põlva ja Valga sünnitusosakondadele saaks raha valitsuse reservist

Foto: Siim Lõvi/ERR

Peaminister Jüri Ratase hinnangul on Põlva ja Valga haiglate sünnitusosakondade ootamatu sulgemine erakorraline olukord, mille muutmiseks oleks võimalik raha eraldada valitsuse reservist. Nii ütles Ratas teisipäeval kohtumisel Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liikme, Valga ja Põlva haiglate nõukogu esimehe Mart Einastoga.

Teisipäeval riigikogus toimunud sotsiaalkomisjoni avalikul arutelul Valga haigla sünnitusosakonna sulgemise üle toonitas valgalaste kogukonna esindaja Anastasija Kikkas, et endiselt on vastuseta olulised küsimused seoses Valga sünnitajate edasise suunamisega Tartu Ülikooli Kliinikumi. Näiteks transpordi- ja majutusküsimused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma tean selliseid peresid, kellel on auto, aga kuidas see rase sõidab valudes tund aega. Teine olukord on see, kus autot tõesti ei pruugi olla, auto võib olla katki. Et miks me oleme sõltuvuses sellest autost? Kiirabitranport, nagu me kuulsime, ei ole raseda tranportimiseks, kui ta ka sinna jõuab, siis tagasi peab ikka mõtlema, see tähendaks tõesti lisakulusid inimestele, kes ei ela Tartus," selgitas Kikkas.

Tartu ülikooli Kliinikumi juhatuse liikme Mart Einasto sõnul on neile küsimustele vastatud.

"Me enda hinnangul oleme küll nagu mõistlikult ja selgusega neile küsimustele vastanud," ütles ta ja kinnitas, et transport on tagatud ja on tagatud ka majutus, kui sünnitaja peaks tulema natukene liiga vara.

Aga vahetult enne teisipäevast riigikogu sotsiaalkomisjoni istungit kohtusid Mart Einasto, tervise- ja tööminister Riina Sikkut ja rahandusminister Toomas Tõniste peaminister Jüri Ratasega.

"Peaminister võttis need arutelud kokku tõdemusega, et lähtuda tuleb patsientide, lähtuda tuleb ema ja lapse turvalisusest, ja kui see turvalisus takerdub raha taha, siis selles situatsioonis on valitsus valmis reservfondist erakorralisel situatsioonil, nagu praegusel hetkel nad lugesid seda olevat, raha eraldama," rääkis Einasto.

Ratas palus Põlva ja Valga haigla nõukogudel selle info valguses sulgemisotsused üle vaadata. Nõukogud peavad nüüd tegema otsuse, kas ja kui palju valitsuselt raha küsida.

"Seesuguse palve peale oleks väga sündmatu öelda, et me seda ei tee, aga tõepoolest härra peaminister palus selle teema lõpetuseks rõhutada, et lähtuda tuleks emade-laste turvalisusest," märkis Einasto.

Ka riigikogu sotsiaalkomisjon plaanib pärast äsjast arutelu teemaga edasi minna.

"Komisjon kindlasti ei jää lihtsalt sellele seisukohale, et arutasime, rääkisime ja midagi ette ei võta. Meil on võimalik pöörduda valitsuse poole, vastutavate institutsioonide poole, nõukogu poole," lausus riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt (SDE).

Sotsiaakomisjon teeb oma otsuse järgmisel nädalal.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: