Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saaremaal haigestus leetritesse veel kaks inimest

Leetritesse haigestunu nahk kolmandal haiguspäeval.
Leetritesse haigestunu nahk kolmandal haiguspäeval. Autor/allikas: CDC/Heinz F. Eichenwald/Wikipedia

Saaremaal kinnitati neljapäeval veel kaks leetritesse haigestumist, neist ühel juhul oli tegu vaktsineerimata väikelapse ja teisel juhul ligi 40-aastase mehega.

Saaremaal on sel aastal kinnitatud kokku kuus leetritesse haigestumist, neist neli viimati kinnitatut haigestusid praktiliselt üheaegselt, mis tähendab, et inimesed said nakkuse ühest allikast. Täpsem nakatumise põhjustaja on väljaselgitamisel.

Leetrid on inimeselt inimesele väga kergesti leviv nakkushaigus, mida saab ennetada vaktsineerimisega. Haigestunud inimene on nakkusohtlik neli-viis päeva enne ja viis päeva pärast lööbe tekkimist. Haigestumise ennetamiseks tuleks end leetrite vastu vaktsineerida vähemalt vaktsiini kahe doosiga.

Terviseamet teatas, et inimesed Saaremaal peaksid jälgima oma tervist ja haigustunnuste ilmnemisel võtma kohe ühendust oma arstiga.

Leetrite esmasteks haigusnähtudeks on palaviku tõus, halb enesetunne, köha, nohu, silma sidekesta põletik ja valgusekartus. Mõne päeva pärast ilmub nahale iseloomulik lööve, mis algab kõrvade tagant ning levib edasi näole ja kaelale ning hiljem ülejäänud kehale. Leetritesse haigestunu on nakkusohtlik neli-viis päeva enne ja kuni viis päeva pärast lööbe teket. Haiguse peiteaeg on kuni 21 päeva. Haigusel spetsiifilist ravi ei ole, leevendatakse vaid sümptomeid.

Eestis vaktsineeritakse lapsi vaktsineerimiskavale vastavalt kahe MMR ehk leetrite, mumpsi ja punetiste eest kaitsva vaktsiinidoosiga ühe- ja 13-aastaselt.

Täiskasvanuil, kes pole leetreid põdenud ja keda pole vaktsineeritud või kes ei tea oma andmeid vaktsineerimise kohta, soovitab terviseamet lasta end vaktsineerida kahe MMR-vaktsiinidoosiga.

Sel aastal on Eestis ametlikult kinnitatud kaheksa leetritesse haigestumist, neist kuus Saaremaal ja kaks Harjumaal. Eelmisel aastal registreeriti Eestis üks reisilt kaasa toodud leetrite haigusjuht.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: