Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saaremaal loodetakse leetrite puhangu vaibumist kõige varem kuu lõpuks

Foto: CDC/Heinz F. Eichenwald/Wikipedia

Kevadel puhkes Saaremaal viimaste aastakümnete suurim leetrite puhang ning haiguse pika peiteperioodi tõttu saab alles kuu lõpus öelda, kas saar on taas leetritest vaba. Terviseamet rõhutab, et inimesed, kellel on kodus alla aastane laps, võiks kindlasti olla ise vaktsineeritud, et oma last leetrite eest kaitsta.

Valjala alevikus haigestus tänavu märtsis esimene mees pärast ligi 25 aastat Saaremaal leetritesse. Terviseameti kinnitusel nakatus ta reisil, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüdseks on haigust põdenud juba kokku kaheksa inimest.

"Inimesed on murelikud, lapsevanemad on murelikud, kooli rahvas on murelik, lasteaias ja kõik on murelikud," ütles Valjala perearstikeskuse õde Malle Sannik.

"Kelle lapsed ei ole vaktsineeritud, need peaksid ikka muret tundma, sest see on ikka täitsa tõsine haigus. Tal võivad olla tõsised tagajärjed," kommenteeris Valjala elanik Aili.

"Nii uus asi, et ma ei ole sellist puhangut enne kohanud," ütles Valjala elanik Maili, kes ise on enda sõnul vaktsineeritud.

Terviseameti tervisekaitse spetsialisti Inge Balini kinnitusel on nii kohalikku lasteaeda kui ka kooli ohtudest teavitatud.

"Lasteaias meil oli üks haigestumine ja kõiki on teavitatud, kõik on kontrolli all. Sama on kooliga, et kõiki oleme teavitanud ohtudest. Leetrid on väga-väga nakkavad, eriti kinnises ruumis. Välisõhus ta hävib suhteliselt kiiresti. Nii et mitte korraldada suuri üritusi Valjala piirkonnas ja sellega me ilmselt suudame ka natukene ära hoida uusi nakatanuid," rääkis Balin.

Leetrid on oma pika peiteperioodi tõttu kaval haigus. "No palavik, ikka 40-ga palavikud ja mitu päeva. Palavik alla ei lähe, ikka tõsiselt on olnud. Silmad valutavad," kirjeldas Sannik.

Kuna vaktsineerimine on Eestis vabatahtlik, soovitab terviseamet siiski leetrite vastu vaktsineerida. Vanemate nõusolekul saavad lapsed oma doosid kätte 1- ja 13-aastaselt.

Valjala lasteaias leetritesse jäänud kaheaastane laps oli terviseameti kinnitusel rühma ainus vaktsineerimata laps.

"Ja eriti rõhutan just neid lapsevanemaid, kel kodus alla aastased beebid, sest vaktsineerimist alustame alles ühe aasta vanusest. Need lapsevanemad peaksid kindlasti olema ise kõik vaktsineeritud, siis nad saavad kaitsta ka oma pisikesi võsukesi," ütles Balin.

Kui uusi haigusjuhte juurde ei tule, saab alles kuu lõpus öelda, et Saaremaa on taas leetritest vaba.

"Inkubatsioon on 21 päeva leetrite puhul ja leetrihaige on nakkusohtlik viis päeva enne lööbimist ja viis päeva peale lööbimist. Nii et nakkusoht oleneb nüüd kõik sellest, millal meil on viimane haigestumine," ütles Balin.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: