Šotimaal hakkas kehtima alkoholi miinimumhind ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Viski.
Viski. Autor/allikas: Nick Harris/Creative Commons

Šotimaal jõustus maist lõpuks 2012. aastal vastu võetud, kuid kohtuvaidlustesse takerdunud seadus, mis seab alkoholile miinimumhinna.

Šoti valitsus väidab, et miinimumhinna kehtestamine säästab juba esimesel aastal 58 inimelu ja vähendab hospitaliseerimiste arvu 1300 võrra, vahendas BBC.

Seadus ütleb, et üks ühik alkoholi ei tohi maksta vähem kui 50 penni. Alkoholiühikute arvu saab välja arvutada, kui korrutada milliliitrite arv kangusega ning jagada saadud tulemus tuhandega.

Näiteks 0,7-liitrises viskipudelis (40%) on alkoholiühikuid 28 ning pudeli miinimumhind saab poes olla nüüdsest 14 naela.

Seadusandja teravik miinimumhinna kehtestamisel oli suunatud alkoholile, mis meelitab inimesi, kel on alkoholiga probleem.

Näiteks kaheliitrine kange siider (7,5%) maksis seni supermarketites umbes 2,5 naela, kuid nüüd maksab see vähemalt 7,5 naela.

Šotimaa puhul pole aga tegu maksu või aktsiisiga, sest hinnatõusust tekkiv raha läheb endiselt tootjatele ja müüjatele - lihtsalt odavama kange alkoholi hind tarbija jaoks tõuseb.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: