Roy Strider: dalai-laama sõnul eelistaks ta pelgupaigana Eestit

Foto: Roy Strider

Tiibeti usujuht dalai-laama ütles Indias toimunud kohtumisel Eesti delegatsiooniga, et kui India peaks ta riigist välja heitma, eelistaks ta pelgupaigana Eestit.

Tiibeti toetustegevuste koordinaator Eestis Roy Strider [kodanikunimega Raul Sillaste] ütles, et raske öelda, kui tõsiselt Tema Pühadus seda mõtles, kuid ta rõhutas seda kahel korral.

Strideri sõnul on Tiibeti olukord varasemast veelgi täbaram, sest Hiina ja India on oma suhetelt lähenenud. India survel on pidanud Tiibeti eksiilvalitsus ära jätma mitmeid planeeritud üritusi.

"Dalai-laama deklareeris, et kui peaks juhtuma nõnda, et India ei soovi teda võõrustada ja ta on sunnitud Indiast lahkuma - kui mu mälu mind ei peta, ta väljend oli kick out - siis ta ütles, et tema järgmine eelistus, kuhu kolida, on Eesti.

Kui Austraalia parlamendisaadik tegi usujuhule pakkumise alaliselt Austraaliasse kolida, olevat dalai-laama oma Eesti-eelistusele kindlaks jäänud, ütles Strider.

"Raske öelda, kui tõsiselt seda avaldust võtta tuleb," sõnas Strider.

Strideriga oli aprilli lõpus Põhja-India linnas Dharmsalas toimunud kohtumistel Tiibeti võimuladvikuga kaasas ka riigikogu Tiibeti toetusrühma juht Yoko Alender, kes keeldus pakkumisest "Terevisioonis" sellest lähemalt rääkida, viidates Hiina näpuviibutusele ja soovile mitte õli tulle kallata.

Alender ütles ERR.ee-le, et päris nii hull ka asi pole, et visiidist üldse rääkida ei saaks, sest muidu alluks ta n-ö suurriigi survele, ja lubas oma kodulehel visiidist peagi pikemalt rääkida.

Küsimusele, mis oli Hiina noodi sisu, vastas Alender, et seda tuleks nende endi käest küsida. "Minuni jõudis see kiri väga kaudselt."

"Hiinlaste puhul on see tavapärane praktika. Neil on oma nägemus. Mina arvan, et parlamendiliikme ja Tiibeti toetusrühma juhina on mul kohustus hoida end kursis, mis olukord tiibetlastega on," lisas Alender.

Strider ja Alender kohtusid Indias kogu Tiibeti võimuladvikuga, alates presidendist, parlamendispiikrist, parlamendi liikmetest kuni usujuhi dalai-laamani välja.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: