Prantsusmaa kutsub Euroopat kaitsma end USA Iraani-sanktsioonide vastu

{{1526040480000 | amCalendar}}
Kollaaž EL-i, USA ja Iraani lippudega.
Kollaaž EL-i, USA ja Iraani lippudega. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Prantsuse majandusminister Bruno Le Maire ärgitas reedel Euroopa riike kaitsma end sanktsioonide vastu, millega USA ähvardab Iraaniga äri ajavaid ettevõtteid.

Le Maire rõhutas, et Euroopa Liit peab kaitsma oma majanduslikku suveräänsust, sealhulgas õigust Iraaniga kaubelda.

Välisminister Jean-Yves Le Drian on nimetanud sanktsioonide kehtestamise otsust vastuvõetamatuks.

USA president Donald Trump teatas teisipäeval teiste suurrriikide tahet eirates, et USA lahkub Iraani tuumaleppest ning kehtestab Teheranile uued karmid majandussanktsioonid, mis tabavad ka tema kaubanduspartnereid.

"Peame Euroopas isekeskis tööd tegema, et kaitsta oma majanduslikku suveräänsust," ütles Le Maire raadiojaamale Europe 1 renne kohtumist Hollandi rahandusministri Wopke Hoekstraga.

Ta lisas, et Euroopa Liidul on kavas "kollektiivne diskussioon Ühendriikidega, et saada teistsugused reeglid" Iraaniga äri ajavatele Euroopa firmadele.

"Ma kohtun mai lõpus Briti ja Saksa rahandusministriga ning me uurime kolmekesi, mida teha annab."

Le Maire ütles, et ta helistas kolmapäeval USA rahandusministrile Steve Mnuchinile ja palus tal Prantsuse ettevõtetele erand teha või sanktsioonide jõustamine edasi lükata, kuid ei hellita tulemuse suhtes kuigi suurt lootust.

Washington on andud Iraanis tegutsevatele Euroopa firmadele otste kokkutõmbamiseks aega kuus kuud, ähvardades vastasel korral sanktsioonidega.

Le Maire osutas võimalusele taastada 1996. aastast pärinevad EL-i "blokeerimisreeglid", mida kasutati vastumeetmena USA sanktsioonidele, mis tabasid Kuubaga äri ajavaid kolmandaid riike.

Süsteem, mis päriselt kunagi kasutusse ei läinud, lubas Euroopa firmadel USA sanktsioone eirata ja ütles, et sanktsioonide alusel välisriikide kohtutes vastu võetud otsuseid Euroopas ei täideta.

EL: Iraani välisminister kohtub Brüsselis Euroopa kolleegidega

Iraani välisminister kohtub teisipäeval Brüsselis Briti, Prantsuse ja Saksa kolleegiga, et arutada USA presidendi Donald Trumpi otsust Teheraniga sõlmitud tuumaleppest lahkuda, ütles Euroopa Liit reedel.

Euroopa kolmiku ja Iraani välisministri Mohammad Javad Zarif kõnelusi võõrustab EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini.

Iraani minister sõidab tuumaleppe päästmiseks Pekingisse ja Moskvasse

Zarif külastab tuumaleppe päästmiseks lähipäevil ka Hiinat ja Venemaad, ütles tema pressiesindaja reedel.

Zarif asub ringsõidule laupäeva õhtul ning suundub esimeseks Pekingisse. Sealt sõidab ta edasi Moskvasse ja peaks teisipäevaks jõudma Brüsselisse, et kohtuda Briti, Saksa ja Prantsuse välisministriga, ütles ministeeriumi pressiesindaja Bahram Ghasemi.

Kreml: Putin ja Merkel lubavad jääda Iraani tuumaleppele truuks

Vene president Vladimir Putin ja Saksa kantsler Angela Merkel kinnitasid reedel telefonivestluses, et püüavad säilitada Iraani tuumalepet USA lahkumisest hoolimata, vahendas Kreml.

"Arutati USA lahkumise järel ühise kõikehõlmava tegevuskava (JCPOA) ümber tekkinud olukorda. Rõhutati leppe säilitamise tähtsust rahvusvahelise ja piirkondliku stabiilsuse seisukohast," ütles Kreml avalduses Iraani tuumaleppele viidates.

Altmaier: Saksamaa ei tagane Iraani leppest

Saksamaa kavatseb jääda Iraani tuumaleppesse, kuid Saksa ettevõtted võivad hakata oma huvide kaitsmiseks järgima USA sanktsioone, ütles Saksa majandusminister Peter Altmaier reedel.

Altmaier kavatseb jätkata oma USA partnerite ja sõpradega väga avatult, ausalt ja selgelt kõnelusi Saksa huvide üle, sõnas ta intervjuus raadiokanalile Deutschlandfunk.

Saksamaal on tarvis teha ka "kõik, mis võimalik", et minimeerida olukorra võimalikku eskaleerumist USA tariifide küsimuses EL-i alumiiniumi- ja teraseekspordile, rõhutas minister.

Altmaier tõrjus ettepanekut maksta hüvitist Saksa ettevõtetele, kes võivad Iraani sanktsioonide tõttu kahju kannatada. Firmad peavad Iraani küsimuses langetama otsused, mis on õiged jaoks õiged, sõnas minister.

Erdoğan ja Putin: USA tegi Iraani tuumaleppest lahkudes valesti

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ja tema Vene ametivend Vladimir Putin leiavad, et USA tegi Iraani tuumaleppest lahkudes valesti, ütles Türgi presidendipalee allikas neljapäeval.

Erdoğan ja Putin leidsid neljapäeval õhtul telefonivestluses, et Trumpi otsus oli vale, sest tuumalepe "oli diplomaatiline edusamm, mida tuleks tegelikult kaitsta".

Kreml ütles avalduses, et presidendid rõhutasid vajadust Iraani tuumalepe säilitada, sest see on väga tähtis nii rahvusvahelise kui piirkondliku julgeoleku, aga ka tuumarelva leviku piiramise režiimi seisukohast.

Erdoğan ja Putin lubasid jätkata sel eesmärgil koostööd leppe teiste osalistega.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: