USA kehtestas esimesed sanktsioonid pärast Iraani tuumaleppest taganemist

USA rahandusminister Steven Mnuchin.
USA rahandusminister Steven Mnuchin. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

USA kehtestas neljapäeval sanktsioonid kuue üksikisiku ja kolme ettevõtte suhtes, kellel on Washingtoni hinnangul seoseid Iraani revolutsioonilise kaardiväega (IRGC).

Rahandusministeerium nende isikute ja ettevõtete nimesid ei avaldanud, kuid märkis, et kõigi puhul olevat tegu Iraani kodanike või ettevõtetega, vahendasid Reuters ja Yle.

Washington leiab, et sanktsioonide alla pandud isikud ja ettevõtted on aidanud Iraani revolutsioonilisel kaardiväel hankida salaja sadu miljoneid dollareid oma tegevuse rahastamiseks. USA rahandusminister Steven Mnuchin nimetas eelpool mainitute samme "pahatahtlikuks tegevuseks".

Samuti süüdistas Mnuchin Iraani keskpanka selles, et viimane on aidanud eelpool mainitud võrgustikul vältida lääneriikide sanktsioone ning loonud võimalusi, kuidas välismaistest pankadest raha välja võtta.

Mnuchin kinnitas, et sanktsioone rakendatakse koostöös Araabia Ühendemiraatide võimudega, sest võrgustik oli kasutanud just sealseid finantsvõimalusi.

"Meie eesmärgiks on tõkestada IRGC finantseerimisvõimalusi kõikjal, hoolimata allikatest ja sihtkohtadest," rõhutas USA rahandusminister.

Teisipäeval teatas USA president Donald Trump, et Ameerika Ühendriigid lahkuvad 2015. aastal sõlmitud Iraani tuumaleppest, sest lepe on Washingtoni hinnangul ebapiisav takistamaks Teheranil tuumarelva hankida. Tuumaleppest loobumine tähendab ka sanktsioonide taaskehtestamist ning neljapäeval Mnuchini poolt teatatud sammude näol on tegu esimeste sanktsioonidega pärast tuumaleppest loobumist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: