Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Draghi: poliitikud peavad leidma üksmeele ja asuma euroala reformima

Mario Draghi.
Mario Draghi. Autor/allikas: Aleandro Biagianti/AGF/SIPA/Scanpix

Euroopa Keskpanga (ECB) president Mario Draghi ärgitas reedel poliitikuid oma erimeelsusi kõrvale heitma ja jõudma euroala reformimise osas kompromissini, seda ajal kui Saksamaa on väljendanud vastumeelt Prantsusmaa ambitsioonikatele reformiideedele.

"Riskimaandamise ja riskijagamise lõhe, mis tänasel päeval seda debatti iseloomustab, on suuresti tehislik," ütles Draghi Firenzes peetud kõnes. "Meil on vaja poliitikaid, mis teevad finantssüsteemi stabiilsemaks ja poliitikaid, mis viivad riikide majanduste jätkusuutliku ühtlustumiseni."

Keskpankur ärgitas kõnes riikide juhte edasi liikuma reformidega, mis suurendaks stabiilsust, näiteks pakkudes riiklikult finantstuge ühtsele kriisilahenduskorrale (SRF), millega toetatakse makseraskustes pankasid. Samuti kutsus ta üles looma üle-euroopalist hoiuste kindlustussüsteemi ning "lisa eelarvemeetme", millega saaks toetada majandusraskustes euroala riike.

Draghi ettepanekud on suuresti kooskõlas Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni omadega, kes on seadnud euroala reformimise ühe oma peamiseks eesmärgiks. Macroni ettepanekutele on vastumeelt avaldanud aga Saksamaa ning teised eelarve osas konservatiivsemad riigid nagu Soome ja Holland.

Saksa rahandusministri Olaf Scholzi on öelnud, et enne kui reformidega alustada, peavad vähem jõukad riigid maandama riske, vähendades valitssektori võlga ja vabanema pangandussektoris halbadest laenudest.

Draghi hinnangul on see aga liiga ettevaatlik lähenemine. "Argument, et riskide jagamine aitab neid maandada ning, et solidaarsus panustab teatud juhtudel riskide edukasse maandamisse, on veenvad," sõnas ta.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: