Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Analüütik: populistlike lubaduste elluviimine suurendab Itaalia võlga veelgi

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina tõdes, et kui Itaalia populistlikud parteid Viie Tähe Liikumine ja Liiga hakkavad oma valitsusprogrammi pandud lubadusi täide viima, võib riigi võlg veelgi suureneda.

Itaalia valimised võitnud populistlikud Viie Tähe Liikumine ja Liiga avaldasid reedel valitsusprogrammi, milles on kirjas 780 euro suurune kodanikupalk ja mitu muud kulukat lubadust. Itaalia on hädas üha kasvava võlaga ning uus võimuliit
loodab seda vähendada riigi investeeringuid suurendades.

Tõnu Mertsina on Itaalia uue valitsuse programmi suhtes kriitiline.

"Probleem on selles, et Itaalia võlg on juba praegu 132 protsenti SKT-st. Kui nüüd uus valitsus hakkab ellu viima selliseid populistlikke abinõusid, mis praegu kavas on, siis see suurendaks võlga veelgi. Ja kui mõelda seda, et intressimäärad võivad hakata lähiajal tõusma, praegu tegelikult on ka näha seda, et turud on muutunud närvilisemaks ja see on tegelikult muutnud olukorra veelgi kriitilisemaks," selgitas ta.

Mertsina märkis, et veel on vara öelda, milleni võib Itaalia uue valitsuse tegevus viia, kuid halvimal juhul võib see viia sarnase kriisini nagu oli Kreekas.

Itaalia soovib võlakoormust vähendada sisenõudluse suurendamise teel, kuid Mertsina sõnul ei pruugi Itaalia olukord paremaks muutuda.

"Uus Itaalia valitsus on praegu läinud seda teed, et nad ei taha võlga vähendada mitte kokkuhoiu ja maksutulude suurendamise teel, vaid pigem seda teed, et suurendada sisenõudlust ja koos sisenõudlusega nende arvates hakkab ka majandus kasvama. Kui majandus kasvab, siis niimoodi nad loodavad ka võlga vähendada," selgitas Mertsina.

"Lühemas vaates võib majandus kasvama hakata, aga praegu on näha, et kuna riigivõlg tegelikult sellega suureneb, on samuti näha, et riigi võlakirjade tootlused on tasapisi praegu tõusma hakanud, siis tegelikult riigivõla refinantseerimine muutub Itaalial veelgi kallimaks ja see muudab olukorra raskemaks," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: